Progr. duszpasterski – 2017-2019: „DUCH, KTÓRY UMACNIA MIŁOŚĆ”. 2018/2019 – „W MOCY BOŻEGO DUCHA". "Akcja Katolicka szkołą wiary, świętości i apostolstwa”.

Msza św. radiowa  w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

W niedzielę, 26 listopada 2017 r., w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata kolejny raz wybrzmiały w eterze  akcenty Akcji Katolickiej. Dwudziesty drugi  raz, w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, sprawowana była  Msza św. radiowa w intencji Akcji Katolickiej z okazji Święta Patronalnego obchodzonego w tym dniu na całym świecie, również w Polsce – w wymiarze diecezjalnym i parafialnym. Mszę św. sprawował JE ks. bp Mirosław Milewski Krajowy Asystent Akcji Katolickiej.

W homilii Ksiądz Biskup odniósł się m. in. do  wydarzeń  kończącego się roku duszpasterskiego, który przebiegał pod hasłem „Idźcie i głoście”, a także nawiązał do kilku rocznic związanych z objawieniami Matki Bożej, co w efekcie głębokiego przeżywania wśród wiernych  kultu Matki  Jezusa, pozwalało nazwać ten rok Rokiem Maryjnym.  Hierarcha podkreślił, że „ maryjne rocznice wzywały nas do przemiany życia, do zweryfikowania naszych poglądów i myśli, do zobaczenia, kim dla nas jest Maryja”.   W kontekście 300. rocznicy koronacji  jasnogórskiego obrazu  Matki Bożej papieskimi koronami, Ksiądz Biskup podkreślił, że „przed Jej Obrazem zawsze byliśmy zjednoczeni”.

Natomiast 140. rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie i 100. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie  prowadzą do refleksji, że „warto walczyć, zmagać się w imię prawdy, warto pracować nad sumieniem, warto podejmować walkę ze złem, nawet tym najstraszniejszym, najbardziej krwawym. Ale to wszystko będzie możliwe, jeżeli w naszym życiu na nowo odkryjemy wartość wyrzeczenia i pokuty, bez której nie jest możliwe prawdziwe życie chrześcijańskie” kontynuował Hierarcha.

Oprawę liturgii przygotowali  członkowie Akcji Katolickiej. Jak każdego roku wystawione były Poczty Sztandarowe: Akcji Katolickiej w Polsce, Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej i POAK par. Bł. Władysława z Gielniowa.

W  uroczystej Eucharystii uczestniczyli Członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, co było również okazją do spotkania z JE Biskupem Mirosławem  Milewskim Krajowym Asystentem Akcji Katolickiej.

Elżbieta Olejnik

patrz – galeria