Członkowie Akcji Katolickiej z parafii Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny w Nawojowej oraz parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu pielgrzymowali w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie. O godz. 15 razem z siostrami Matki Bożej Miłosierdzia odmówili w łagiewnickiej kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 17.00 uczestniczyli we mszy św. odpustowej w sanktuarium dedykowanym Papieżowi Polakowi. Eucharystię pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego koncelebrowali m.in. bp Jan Szkodoń oraz bp Jan Zając.
Metropolita krakowski w swej homilii przypomniał, że 41 lat temu na Placu św. Piotra papież Jan Paweł II, nawiązując do słów św. Piotra: ?Ty jesteś Chrystus, Syn Boga żywego?, mówił, że były to słowa wiary, które dały początek misji Piotra w historii zbawienia; od tego wyznania historia ludu Bożego otrzymała nowy wymiar. Ojciec Święty wskazywał, że powinny one być wypowiedziane na nowo, ponieważ odsłaniają tajemnicę Boga żywego, objawionego przez Chrystusa. Papież apelował do wszystkich ludzi, by przyjęli słowa wypowiedziane przez Szymona Piotra, ponieważ w nich znajduje się wiara Kościoła i ostateczna prawda. – Jan Paweł II powtórzył wtedy za Piotrem słowa wiary, na której buduje się Kościół, pokazując tym samym, że jest Piotrem naszych czasów i ma pełnić rolę fundamentu, być opoką, skałą dla ludu Bożego i punktem odniesienia dla tych, którzy Boga poszukują i są od niego dalecy ? zauważył metropolita.
Jan Paweł II pozostał wierny słowom św. Piotra, który w swoim liście pisał, że należy wzorem Chrystusa przetrzymać wszystkie cierpienia. Podczas modlitwy Anioł Pański 29 maja 1994 r. papież wyraził swoją wdzięczność za dar cierpienia. Zrozumiał, że jest ono potrzebne, ponieważ poprzez nie wprowadzi Kościół w trzecie tysiąclecie. Wskazywał, że istnieje Ewangelia cierpienia, którą należy głosić, by przygotować przyszłość. ? Mówiąc, że trzeba przyjąć cierpienie dla dobra Kościoła, wskazywał cierpiącym sens trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli. Stawał się opoką Kościoła w wymiarze cierpienia ? podkreślił abp Marek Jędraszewski. Św. Piotr wskazywał, że należy zachowywać czyste sumienie ? kontynuował metropolita i dodał, że za jego nauką podążał św. Jan Paweł II, gdy mówił w 1997 r. do przywódców państw, iż Europę powinni budować ludzie, których sumienia będą wypalone jak cegły w ogniu Ewangelii. Abp Jędraszewski przypomniał także, że Jan Paweł II w encyklice ?Fides et ratio? pisał, że umysł człowieka jest w stanie zbliżyć się do Bożej Prawdy poprzez swój rozum i wiarę.
Arcybiskup stwierdził na koniec, że Jan Paweł II stał się opoką, głosząc orędzie pokoju. W Wielkanoc 2005 r. błogosławił świat z gałązką oliwną w ręce. ? Jan Paweł II, opoka Kościoła, kolejny Piotr naszych czasów odchodził z tego świata ze znakiem pokoju. Nie mógł już nic powiedzieć, podnosił ręce i błogosławił. Wspominając dziś jego wielki i wspaniały pontyfikat, prosimy Boga, byśmy tym błogosławieństwem zostali wszyscy objęci ? zakończył metropolita.
Po mszy św. abp Marek Jędraszewski z bp. Janem Zającem, bp. Janem Szkodoniem i kustoszem sanktuarium ks. Mateuszem Hosają, posadzili pierwsze drzewo oliwne w powstającym przy papieskim centrum na Białych Morzach ogrodzie na wzór biblijnego Getsemani. Idea stworzenia ogrodu Getsemani i nowego nabożeństwa, odprawianego 16 dnia każdego miesiąca w sanktuarium św. Jana Pawła II, ma związek z charakterem próśb i podziękowań, których zostawiono tu już ponad 600 tys. Prośby te pokazują cierpienia i osamotnienie ludzi w różnych życiowych problemach. Przypomina to sytuację Pana Jezusa w ogrodzie oliwnym, gdy w czasie dialogu ze swoim Ojcem wypowiedział słowa: ?nie moja wola, ale Twoja niech się stanie? ? mówią duszpasterze sanktuarium, dodając, że taką otwartością na wolę Bożą w papieskim sanktuarium wyproszono wiele łask; najczęściej jest to dar rodzicielstwa albo uzdrowienia z poważnych chorób.
Po zasadzeniu drzewka wspólnie odśpiewano ?Barkę?, a potem wierni mogli oddać cześć relikwiom św. Jana Pawła II w Jego sanktuarium.
Należy dodać, że POAK z Nawojowej wiele już razy organizował pielgrzymki na nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II, odbywające się w krakowskim sanktuarium 22 dnia każdego miesiąca. Warto też wspomnieć, że parafialne oddziały AK z dwóch maryjnych parafii: nawojowskiej i nowosądeckiej zainicjowały comiesięczną modlitwę za wstawiennictwem Patrona AK w Polsce, z oddaniem czci relikwiom Świętego. W kościele Nawiedzenia NMP w Nawojowej jest to nowenna do św. Jana Pawła II odprawiana 2 dnia każdego miesiąca, a w kościele MBNiepokalanej w Nowym Sączu ? różaniec odmawiany 16 dnia miesiąca, pół godziny przed wieczorną mszą św.
Bożena Kwitowska
2019-10-24
galeria – patrz