Arch. łódzka. Najlepsze miejsce  na zimowiska.

Akcja Katolicka   w Zgierzu od  lat wspólnie z parafią  MBD Rady  zajmuje się organizacja czasu wolnego dla dzieci młodzieży. Oprócz prowadzenia świetlicy  środowiskowej organizowane są zimowiska, półkolonie  letnie, wyjazdy dla dzieci oraz udział w różnych  konkursach.

W tym roku  podczas półkolonii dzieci miały wiele atrakcji dzięki wsparciu z  Urzędu Miasta  Zgierza oraz współpracującymi z Akcją Katolicką   fundacjami oraz zaangażowania członków  i sympatyków Akcji Katolickiej.

Dzięki wsparciu wybraliśmy się do Miasta Niepokalanej.  Zwiedzanie zaczęliśmy od udziału w Mszy Świętej. Niepokalanów to miejsce oddane Niepokalanej na Jej wyłączną własność. Założyciel tego grodu Matki Bożej, św. Maksymilian Maria Kolbe, przybył tu w 1927 r. wraz z grupą 20 braci. W szczerym polu postawił figurkę Niepokalanej. Takie były skromne początki. Najdroższym miejscem dla każdego mieszkańca Niepokalanowa jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana.
Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Tuż przy zakrystii znajduje się pierwsza cela św. Maksymiliana, w której  mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927 r. aż do 1930 r. Działa tez Ochotnicza Straż Pożarna, zwiedziliśmy tez Muzeum oraz uczestniczyliśmy w Panoramie Tysiąc Lecia Chrztu Polski

 Byliśmy tez w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu. Jedno z 12 takich miejsc na świecie jest w Polsce.

1 września  2018 roku  w Niepokalanowie została zainaugurowana Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Stała się częścią Światowego Centrum Modlitwy o Pokój .

Co znaczy 12 Gwiazd w Koronie Maryi?

 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju

 ?12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju? to idea utworzenia na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji w intencji pokoju zainspirowana słowami św. Jana Pawła II o Maryi jako Niewieście Eucharystii. Pierwszy z nich powstał w Ziemi Świętej w 2009 r.

Podczas ferii byliśmy tez w Bełchatowie w kościele farny  pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny gdzie ks.Grzegorz zapoznał nas z historia powstania kościoła  oraz bogactwem tego kościoła.  Bogactwem jest obraz Matki Bożej  Pocieszenia zwanej Bełchatowską , słynącego licznymi łaskami   oraz cudami. Poszliśmy tez do mini zoo  na terenie  parafii , gdzie lamy patrzyły na dzieci a dzieci nie kryły swojej radości ze spotkania ze zwierzętami.

Kolejnym punktem programu było   Muzeum Regionalnym  oraz Salon Tradycji Niepodległościowych  z okazałą kolekcją  militariów, kopią obrazu Jana Matejki, Kościuszko pod Racławicami.  Podziwialiśmy tez w Miejskim Centrum Kultury  w Bełchatowie ?pierwsze w Polsce muzeum  o węglu i energii elektrycznej, Interaktywną Ekspozycję PGE Giganty Mocy . Uczestnicy przeżyli podróż wehikułem czasu i wzięli udział w elektrycznych regatach.  Jednym z punktów programu były też  Lasy Dłutowskie, gdzie znajduje się pełnowymiarowa makieta Łosia mająca  upamiętnić miejsce rozbicia się samolotu z nr. bocznym 72.16 w lesie koło miejscowości Dłutówek. Znajduje się ona dokładnie w miejscu, gdzie zatrzymał się samolot po przymusowym lądowaniu, w takim samym położeniu.

Oprócz zwiedzania  podczas ferii nie mogło zabraknąć wyjścia na lodowisko, basen oraz do Parku Trampolin czy  warsztatów kulinarnych z  Markiem Wietrzykiem i Aliną Laszczak. W każdy czwartek zapraszamy dzieci i rodziców do udziału w warsztatach kulinarnych od godz.15.30-18.00 do Świetlicy Środowiskowej, na zajęcia sportowe poniedziałek i środa z panią Dorotą.

Marianna

2019-09-27