Dziś mija 158 lat od narodowego zrywu skierowanego przeciwko jednemu z zaborców – Cesarstwu Rosyjskiemu. To właśnie 22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe i trwało aż do jesieni 1864 r.
Chociaż do wcześniejszego powstania listopadowego (1830-31) Polacy przystąpili, dysponując regularną armią z generalicją zaprawioną w bojach wojen napoleońskich, to właśnie powstanie styczniowe było największym zrywem narodowym, na który złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców, skupionych w licznych oddziałach.
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 stycznia 2013 r. w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego definiuje je jako jedno z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski zasługujące na szczególny szacunek współczesnych pokoleń Polaków i władz Rzeczypospolitej.
Akcja Katolicka w Polsce realizuje projekt patriotyczny „Zapal znicz na grobie bohatera”. Zaangażowało się w niego już czternaście diecezjalnych instytutów Akcji Katolickiej. Powstaje szeroki rejestr grobów bohaterów. Każdy może zgłosić grób ze swojej okolicy, ten sprzed wielu lat, ale też te z trudnej historii powojennej walki o Polskę. Zależy nam, aby wspomóc zewidencjować groby zapomniane i zniszczone.
Również Akcja Katolicka Archidiecezji Poznańskiej bierze w nim udział. Dziś, wspominając dzień wybuchu Powstania Styczniowego, przedstawiciele Zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej zapalili Znicz Pamięci na grobach poległych i zmarłych Powstańców na Poznańskiej Cytadeli.
Jolanta Horowska
26-01-2021
galeria – patrz