Arch. poznańska. Przygotować się do dawania świadectwa.

          Zbliżamy się do 1050 rocznicy chrztu Polski. Przygotowując się do tego wydarzenia Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej w sobotę 8 sierpnia 2015 roku zorganizował pielgrzymkę do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Wydarzenie z 1003 roku zapisało się w historii miasta i okolicy, a przede wszystkim Kościoła polskiego. Pięciu Braci Męczenników, zwanych także Pierwszymi Męczennikami Polski lub Pięcioma Świętymi Braćmi Międzyrzeckimi ? to dwaj włoscy benedyktyni: Benedykt i Jan, słowiańscy nowicjusze Izaak i Mateusz oraz Krystyn, polski służący, którzy przed wiekami dali nam piękny przykład wiary. To właśnie oni ? mówił św. Jan Paweł II podczas nabożeństwa w Gorzowie Wlkp. w 1997 roku ? w zaciszu swoich eremów poświęcali wiele czasu na modlitwę i w ten sposób przygotowywali się do tego wielkiego zadania, jakie Bóg w niezbadanych swoich wyrokach im przygotował: do dania o Nim największego świadectwa, ofiarowania życia za Ewangelię. Bracia Polscy ? poprzez swoją daninę krwi, jaką złożyli Panu u początków naszego narodu i Kościoła w tym narodzie, chcieli powiedzieć wszystkim, którzy po nich będą, że aby dawać świadectwo o Chrystusie, trzeba się do tego przygotować. Rodzi się ono bowiem, dojrzewa i uszlachetnia w atmosferze modlitwy, owej głębokiej i tajemniczej rozmowy z Bogiem. Na klęczkach! W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zostali zamordowani. Już w 1004 roku papież Jan XVIII ogłosił ich świętymi. Uroczystości millenium ich śmierci odbyły się 14 czerwca 2003 roku w Międzyrzeczu, z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, w czasie których został odczytany okolicznościowy list św. Jana Pawła II. Natomiast 13 listopada 2012 roku biskup Stefan Regmunt ustanowił kościół parafialny pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu Sanktuarium.

            W drodze do Braci Męczenników u stóp Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie wzięliśmy udział we Mszy św. Tu spotkały się dwie grupy z Poznania i okolic, z ks. asystentem Romanem Dworackim oraz Opalenicy, Lwówka i Buku z o. Aleksandrem Horowskim OFM Cap. Eucharystia, modlitwa w sanktuariach, czas razem spędzony, pozwoliły dać wytchnienie duszy i ciału. Ponad 70 osób, członków stowarzyszenia i jego sympatyków biorących udział w pielgrzymce, wsłuchując się w słowa św. Jana Pawła II, może zrewidować swoją modlitwę, stawiając pytanie: Jak ja przygotowuję się do dawania świadectwa?

Jolanta Horowska

patrz – galeria

DIAK Rokitno-Międzyrzecz 8 VIII 2015r (85)

2015-08-10