Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęła w sobotnie popołudnie 10 stycznia 2015 r. spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej oraz osób zaangażowanych w życie publiczne. Wydaje się, że w wierze w Nowy Rok kryje się tęsknota za odnowieniem duszy.
Człowiek, którego dusza jest nieraz zaśniedziała, zaciemniona, zabrudzona, pragnie ją odnowić ze wszystkiego, co zanieczyściło obraz samego Boga w nim. W tęsknocie za odmianą kryje się tęsknota za czystością własnej duszy. Tymi słowami, zapożyczonymi od poety ks. Jana Twardowskiego, rozpoczął homilię asystent DIAK ks. Roman Dworacki. Mówi się o nie-wierze dzisiejszego człowieka, jednak każdy wierzy w Nowy Rok. Skąd się bierze ta wiara? ? pytał ks. Asystent. Owo ?odnowienie duszy? to w istocie odwołanie do Stwórcy: Bóg, który stworzył świat, dał przestrzeń i życie ? nadał mu sens. Potrzeba dziś tego, co możemy nazwać ?sakramentem brata? ? spotkaniem Boga w bliźnim. Musimy spojrzeć na swoje powołanie, jakim zostaliśmy obdarzeni przez Boga; Chrystus głosił > nauczał > działał. I my też w ten sposób musimy realizować swoje życiowe posłannictwo w oparciu o Słowo ? Logos, które ?zamieszkało wśród nas?.
Zanim jednak podzieliliśmy się opłatkiem, prezes DIAK Bogumiła Kania ? Łącka przypomniała najważniejsze działania podjęte w minionym roku, natomiast ks. Arcybiskup wprowadził zebranych w rozpoczęty w Kościele rok liturgiczny przeżywany pod hasłem: ?Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię?. Nawrócić się, znaczy uwolnić się od samowystarczalności i przyzwyczaić się, że potrzebujesz innych ludzi i przede wszystkim Pana Boga ? mówił Metropolita Poznański. Przywołał pięć sposobów nawrócenia, wymienianych przez św. Jana Chryzostoma: Potępienie własnych grzechów (spowiedź św.); Niepamięć własnych krzywd i darowanie win bliźnim (przebaczenie innym); Żarliwa modlitwa; Jałmużna (jak woda gasi ogień, tak jałmużna gasi grzech); Pokora i skromność.
Ks. Arcybiskup mówił dalej o wskazówkach nawrócenia, aktualnych i dziś, zawartych w średniowiecznych penitencjałach. Pojednanie z Bogiem następuje poprzez: chrzest, uczucie miłości, owoc jałmużny, przelane łzy, wyznanie win, umartwianie serca i ciała, zmianę obyczajów (porzucenie wad), wspomożenie świętych, miłosierdzie i zasługi wiary, nawrócenie i ocalenie innych, nasze przebaczenie i odpuszczenie oraz męczeństwo. W roku nawrócenia, a więc wejścia na wspólną drogę z Bogiem, trzeba zwrócić większą uwagę na celebrowanie nabożeństw pokutnych, zakończonych osobistą spowiedzią. Abp Gądecki wspomniał również o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży, ich przeżywaniu w poszczególnych diecezjach i związanej z nimi wizycie papieża Franciszka w Polsce oraz o przygotowaniach do 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Spotkanie opłatkowe poprzedziła Rada szkoleniowa DIAK. Jej tematem była ochrona danych osobowych w działalności AK oraz przestrzeganie praw autorskich w związku z odtwarzaniem filmów i innych utworów audiowizualnych. Podczas Rady ks. Asystent zachęcał do włączenia się w tworzenie strony internetowej stowarzyszenia. Na zakończenie posiedzenia prezes DIAK zachęciła do wzięcia udziału w XIII Balu AK (31 stycznia), a także do organizowanych w dniach 21 ? 22 lutego rekolekcjach w Rościnnie.
Jolanta Horowska
2015-01-13