1. Arch. poznańska. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.
W niedzielę 25 listopada 2018 r. przeżywaliśmy święto patronalne Akcji Katolickiej. Podobnie jak w latach ubiegłych świętowaliśmy w łączności z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. W Katedrze sprawowana została Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, z udziałem Asystentów Diecezjalnych obu Stowarzyszeń. Podczas Eucharystii, na której do KSM przyjęci zostali nowe druhny i druhowie Akcja Katolicka powierzyła się patronowi św. Janowi Pawłowi II.
Dalsza część spotkania miała miejsce na WT UAM. Tutaj medal ?Za dzieło apostolstwa? wręczono czterem instytucjom: Archiwum Archidiecezjalnemu Archidiecezji Poznańskiej; Muzeum Archidiecezjalnemu Archidiecezji Poznańskiej; Politechnice Poznańskiej i Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.
Zostały także przyznano trzy tytuły ?Zasłużony dla Akcji Katolickiej? członkom POAK z parafii NSPJ w Nowym Tomyślu i św. Mateusza w Opalenicy.
Wykład okolicznościowy ?Inspiracje kard. Augusta Hlonda o Akcji Katolickiej? wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
Odśpiewanie hymnu AK ?My chcemy Boga? zakończyło spotkanie.
Jolanta Horowska
galeria – patrz (Andrzej Karpiński)
2. Tyś wielką chlubą naszego narodu? Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 24 listopada 2018 r.
Do Ciebie, Matko?
Każda pielgrzymka na Jasną Górę jest czasem szczególnym; dla mnie zawsze jest powrotem do domu, do Mamy ? tu czuję się u siebie, na właściwym miejscu. Odczuliśmy to zwłaszcza
w piątek, gdyż przyjeżdżając dzień wcześniej mieliśmy możliwość zatrzymania się na dłużej zarówno przed Panem w Kaplicy Adoracji, jak i przed Obliczem Czarnej Madonny,
uczestnicząc we mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. To nieodmiennie niezwykły i wzruszający moment, kiedy spoglądam w Oblicze Matki Bożej. Czas się zatrzymuje ? mogłabym tak siedzieć godzinami, bez względu na zmęczenie czy samopoczucie.
Zaproszenie
Jednak ta pielgrzymka miała charakter szczególny ? wraz z naszymi biskupami pojechaliśmy zaprosić Matkę Najświętszą do naszej archidiecezji i jej parafii. 18 maja 2019 r. rozpocznie się nawiedzenie Matki Bożej w kopii Jasnogórskiego Obrazu w Archidiecezji Poznańskiej; czas peregrynacji to dla nas niezwykle cenny dar ? możemy przyjąć u siebie i uczcić Tę, do Której zwykle to my pielgrzymujemy. To czas szczególnych łask i błogosławieństwa, jak nas o tym zapewnił o. Melchior Królik OSPPE podczas konferencji poświęconej historii peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Matko nie opuszczaj nas?
Konferencja odbyła się w auli im. Ojca Kordeckiego i stanowiła pierwszy punkt programu archidiecezjalnej pielgrzymki. Ojciec Melchior Królik w bardzo prosty i zarazem wzruszający sposób ukazał dzieje powstania i następnie realizowania idei peregrynacji. Nawiązał do Jasnogórskich Ślubów Narodu w roku 1956, kiedy podczas błogosławienia zgromadzonych Obrazem Madonny zebrani spontanicznie zawołali: ?Matko, nie opuszczaj nas?? Tak narodził się pomysł nawiedzenia Matki Bożej w poszczególnych diecezjach. Fascynująca historia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu, obfitująca zarówno w liczne świadectwa łask udzielanych wiernym przez Maryję, ale i momenty aresztowania Matki Bożej w Jej Wizerunku czy wręcz uwięzienie Jej na Jasnej Górze na okres 7 lat, pozwoliła uświadomić sobie, jak wielki dar otrzymujemy, zapraszając Najświętszą Maryję Pannę.
Woda, która stała się winem
W liturgii mszy św. koncelebrowanej przez abp. Stanisława Gądeckiego, bp. Grzegorza Balcerka, bp. Damiana Bryla oraz bp. Zdzisława Fortuniaka usłyszeliśmy Ewangelię o cudzie w Kanie Galilejskiej. Abp. Gądecki w homilii zwrócił uwagę, że kto zaprasza Maryję, jednocześnie zaprasza do swego życia Jezusa ? to Ona wprowadziła Jezusa na ten świat, i podobnie chce wprowadzić Syna do naszych serc, do naszego życia, jeżeli tylko Jej na to pozwolimy. Maryja nie czeka na działanie Boga, lecz je uprzedza ? wychodzi naprzeciw ludzkim potrzebom, wierząc w moc swego Syna i Jego wyjątkowy związek z Ojcem. Na prośbę Matki Jezus przyspiesza działanie, objawia swą chwałę jako prawdziwy Bóg i Człowiek. Znak przemiany wody w wino miał umocnić wiarę w świadkach, ale także symbolizuje przemianę w wymiarze duchowym, której tylko Jezus może dokonać w każdym z nas: wody naszej niewierności, grzechu, zniechęcenia w wino łaski i sprawiedliwości i entuzjazmu. Jednocześnie Maryja pozostaje na uboczu ? nie skupia uwagi na sobie, lecz odsyła do Jezusa: ?Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie?.
Na zakończenie mszy św. celebransi i wierni przeszli do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie została odczytana modlitwa zawierzenia Matce Bożej, która uroczyście została zaproszona do nawiedzenia naszej diecezji.
Ostatnim punktem programu była Droga Krzyżowa na Wałach.
Wracając do domu tym razem nie tylko mogliśmy się cieszyć przeżytymi chwilami, ale też cieszyć się perspektywą przyszłorocznego święta, jakim stanie się zapewne dla nas czas nawiedzenia.
Beata Jańczak
galeria – patrz (Beata Jańczak)