Arch. Poznańska. W zaciszu domowego sanktuarium.

#ZostanWDomu! ? komunikat, który w ostatnim czasie pojawia się co chwila zatrzymuje nas za zamkniętymi drzwiami domów i mieszkań. A tu Wielki Post i w ubiegłą sobotę 21 marca mieliśmy przeżywać doroczny Wielkopostny Dzień Skupienia. Tym razem miejscem rekolekcyjnego zatrzymania miał stać się kościół pw. Bożego Ciała w Poznaniu ? wszak przeżywamy rok pod znakiem Eucharystii. Słowem, które miało nas umacniać było zaplanowane spotkanie z s. Rozalią Natalią Hagiel ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego. Założyciel Służebniczek Maryi jest jednocześnie patronem Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej.
I właśnie o naszym wspólnym Patronie w kontekście Eucharystii mieliśmy usłyszeć. Tak się jednak nie stało. Nasze spotkanie zostało odwołane.

Asystent diecezjalny ks. Roman Dworacki skierował do członków Akcji Katolickiej słowo na Wielki Post ? niespotykany Wielki Post. Pisał, aby spojrzeć oczyma członka Akcji Katolickiej, który wie, że Bóg w Trójcy Świętej Jedyny w swoim wielkim miłosierdziu, poprzez jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół na ten niełatwy czas dał Akcji Katolickiej w wymiarze ogólnopolskim i naszym diecezjalnym dwóch patronów, którzy poprzez swoje życie i działanie są przykładem wiary i czynu. Zwrócił uwagę na naszych patronów św. Jana Pawła II i bł. Edmunda Bojanowskiego jako wzór postawy na dziś. Taki czas dane nam jest przeżywać.

Tak więc i Wielkopostny Dzień Skupienia przełożony na 28 marca 2020 był nietypowy. Korzystając ze zdobyczy techniki każdy mógł przeżyć ten dzień we własnym domu, który stał się na ten czas domowym sanktuarium. Można powiedzieć: wygodnie, nie trzeba się przemieszczać, każdy sam decyduje w jakim procencie zaangażuje się w spotkanie z Jezusem. Jest też druga strona takiego spotkania: kosztuje więcej, bo myśli uciekają, rozproszeń więcej niż w kościele, pokusa zajęcia się innymi ?ważniejszymi? sprawami tuż na wyciągnięcie ręki.

Nasz wirtualny Wielkopostny Dzień Skupienia rozpoczęliśmy udziałem w Eucharystii. Ks. Dworacki sprawował ją w kaplicy Krzyża Świętego w katedrze poznańskiej przy udziale prezes AK AP Bogumiły Kani-Łąckiej i kilku członków Zarządu ? wszystko zgodnie z wytycznymi, w duchu odpowiedzialności za bliźniego. W homilii ks. Roman zaznaczył: To, że jest koronawirus ? to jedno, ale my, jako członkowie AK mamy oczami wiary patrzeć na świat i nieustannie troszczyć się o formację duchową. Odpowiedzialność za słowo ? przewijała się przez wypowiedź Asystenta ? słowo kierowane do drugiej osoby czy to pozostającej w domu, po drugiej stronie telefonu albo czytającej nasze spisane w mailu słowo otuchy, ale także słowo, jakie kierujemy do Boga.

Na stronie internetowej AK AP zamieszczone zostały materiały do rozważań osobistych. Drogę Krzyżową przygotował i poprowadził ks. Roman. Tematem przewodnim stała się sytuacja w obliczu pandemii ? spojrzenie na drugiego człowieka, tego posługującego w opiece nad chorymi, służbach pomocniczych, sklepach. Jak zauważyć w tej sytuacji Boga? Jak stać się Jego Apostołem? Jak służyć bliźniemu? Jak wesprzeć służących drugim? Konferencję wygłosił ks. Wojciech Pieczyński, asystent POAK w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła. Pochylił się nad niedzielną Ewangelią ? wskrzeszeniem Łazarza. Nawiązał do okresu trzyletniej praktyki kapelana szpitala im. J. Strusia w Poznaniu, który dziś jest szpitalem jednoimiennym. Jak człowiek reaguje w obliczu choroby, zagrożenia życia, jak wykorzystuje daną szansę powrotu do zdrowia ? to nie tylko fizyczne uzdrowienie, ale często duchowa przemiana. I wreszcie wspomniane już słowo s. Rozalii skierowane do nas w formie pisemnej. Niech słowa bł. Edmunda, niosącego pomoc w obliczu ówczesnej epidemii cholery ?Całe Jego życie, to jeden wątek miłości bliźniego, to ciągła pamięć o tym, który cierpi, a zapominanie o sobie, to ustawiczne miłosierdzie ?; Tam, gdzie nie pomagało choremu lekarstwo, dopomagała nowenna do Matki Bożej lub Koronka, wysłuchana Msza Święta lub Komunia Święta przyjęta na intencje chorego, którą po kilka razy w tygodniu zwykł przyjmować?., staną się dla nas natchnieniem. Zakończeniem modlitewnego czuwania była transmisja modlitwy różańcowej z rozważaniami Asystenta Akcji Katolickiej transmitowanej z katedry poznańskiej przez Radio Emaus.

Niespotykany Wielki Post ? jak go przeżyjemy? Czy wykorzystamy czas, który jest nam dany? Czy w obliczu ograniczenia udziału w Eucharystii sprawowanej w kościołach i nabożeństw pasyjnych, kiedy odgrodzeni od świata zewnętrznego mamy utrudniony dostęp do spowiedzi św. i adoracji Najświętszego Sakramentu poczujemy głód sakramentów? Jak spożytkujemy to doświadczenie? Każdy musi dać odpowiedź, każdy może dać przykład Bożego życia, życia modlitwy i wiary. Niech będzie to okazja do duchowej formacji każdego z nas.

Jolanta Horowska

2020-03-29

parez – galeria