W Głotowie, po ścieżkach Kalwarii Warmińskiej, wspólną Drogę Krzyżową odbyli w minioną sobotę (21.03) członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej i Olsztyńskiego Duszpasterstwa Akademickiego w ramach Wielkopostnego Dnia Skupienia. Rozważania na poszczególne stacje Męki Pańskiej, w oparciu o nauczanie papieża Franciszka, przygotował ks. kan. dr Michał Tunkiewiecz, asystent kościelny AK.
Następnie uczestnicy rekolekcji wzięli udział w Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Wspólnotowe przygotowanie duchowe do nadchodzącego Święta Zmartwychwstania zakończyła konferencja ks. Michała Tunkiewicza o znaczeniu Pisma Świętego w kształtowaniu dojrzałości chrześcijańskiej.
Głotowo to wieś położona koło Dobrego Miasta (woj. warmińsko-mazurskie) założona pod koniec XIII wieku. Jak mówi legenda, w czasie najazdu Prusów, wierni schowali na polu Najświętszy Sakrament z miejscowego kościoła, który został spalony. Kielich z nienaruszoną hostią znaleziono po latach na polu i na pamiątkę tego wydarzenia w połowie XIV wieku zbudowano kościół. Od tego czasu Głotowo stało się miejscem pielgrzymkowym. W 1726 r. wzniesiono barokową świątynię pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Głotowo słynie również z Kalwarii Warmińskiej, zbudowanej w XIX wieku na wzór jerozolimskiej, z inicjatywy i środków kupca Johannesa Mertena, który po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej wrócił z takim właśnie pomysłem. Merten przywiózł ze sobą małe kamyki, które znalazł na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie i polecił umieścić w kaplicach ? stacjach. Kalwarię budowano w latach 1878-1893 na obszarze 7 hektarów starając się wiernie odwzorować długość i ukształtowanie terenu Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. Kalwarię tworzy 14 stacji Drogi Krzyżowej, kaplica Pana Jezusa w Ogrójcu oraz grota Matki Bożej z Lourdes ze źródłem.
patrz ? galeria (foto.: Teresa Kałudzińska)
2015-03-23