Diec. sosnowiecka. Z Jaworzna do ? świętej Warmii ?

W dniu 15 i 16 września 2018 roku odbyła się autokarowa pielgrzymko-wycieczka po Warmii,  zorganizowana przez Akcję Katolicką z naszej parafii pod przewodnictwem ks. Pawła Łajca.

Pielgrzymka została zorganizowana z okazji dwudziestolecia powstania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej oraz stulecia odzyskania niepodległości.

W programie było poznanie pięknej krainy, Ziemi Warmińskiej, wraz z jej cennymi ośrodkami kultu religijnego.

Będąc w trasie zatrzymaliśmy się w Płocku, aby zwiedzić, choćby pobieżnie, najstarszą świątynię rzymsko-katolicką i jednocześnie najcenniejszy zabytek Płocka – Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP, pięknie położoną na wznoszącym się 60 m nad Wisłą wzgórzu Tumskim. Jest to jedna z  najstarszych budowli sakralnych w Polsce,  kryjąca w swoim wnętrzu sarkofag ze szczątkami dwóch władców Polski ? Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego i książąt piastowskich.

Tę piękną romańską świątynię, konsekrowano w 1144 roku, do dziś zachwyca swoją wielkością  i estetyką, warto nadmienić, że była większa od ówczesnej katedry gnieźnieńskiej i  wawelskiej.

Naszą uwagę przykuły też niezwykłe drzwi, kopia słynnych Drzwi Płockich.  Wspaniały zabytek sztuki romańskiej, który wykonano w Magdeburgu, w latach 1152-1154. W XIII wieku zostały one wywiezione w niewyjaśnionych okolicznościach. Aktualnie oryginalne Drzwi Płockie znajdują się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji, a ich wierna kopia została sprowadzona do Płocka w 1981 r.

Nie sposób wymienić ile katedra zawiera  zabytków: Ołtarz Ukrzyżowania z 1600 roku, renesansowe i wczesnobarokowe nagrobki, cenne polichromie i epitafia. Warto tam pobyć dłużej.

Niemałym przeżyciem dla grupy była wyjątkowa okazja poznania miejsca, w którym przez ponad dwa lata  przebywała św. Faustyna.

To tam w Płocku, w swoich duchowych zapiskach, ?Dzienniczku? pod numerem 48 i następnymi, zapisała słowa Pana Jezusa, którego ujrzała 22 lutego 1931 roku. Zbawiciel ubrany był w białą szatę, a  z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa promienie: blady i czerwony?

Po chwili powiedział mi Jezus: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie (Dz. 47).

Od tego momentu w Płocku rozpoczęła się, w sensie ścisłym, misja Siostry Faustyny jako Sekretarki i Apostołki Bożego Miłosierdzia, przekazującej przesłanie Pana Jezusa ? orędzia Miłosierdzia dla całego świata.

Z Płocka prosto udaliśmy się do Gietrzwałdu, na Warmię, gdzie w roku 1877,  od 27 czerwca do 16 września, na przykościelnym klonie, Matka Boża objawiała się dwóm nastoletnim  dziewczynkom z polskich rodzin ? Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej.

W ich relacjach pojawia się opis Maryi jako ?Jasnej Pani?, siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus, pośród Aniołów. Przemawiała do nich po polsku, co miało wtedy wyjątkowe znaczenie, gdyż Gietrzwałd należał  do zaboru pruskiego, gdzie ludność poddawana była intensywnej germanizacji.

Warto przypomnieć, że objawienia w Gietrzwałdzie miały miejsce w niecałe 20 lat po objawieniach w Lourdes.  Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

Z pobłogosławionego przez Matkę Bożą 8 września 1877 r. źródełka pielgrzymi niezmiennie do dziś czerpią wodę, która przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia

My trafiliśmy na ostatnie dni obchodów 141  rocznicy objawień, które odbywały się w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, mieliśmy okazję aby tym bardziej zawierzyć nasze miasto i nasze rodziny opiece Matki Bożej, a także  nasz kraj, ponieważ, w tym roku obchody te zbiegły się z okazją 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W Domu Pielgrzyma mieliśmy zakwaterowanie, obiado-kolację oraz śniadanie.

W następnym dniu udaliśmy się do Głotowa. Wieś ta leży na trasie Dobre Miasto ? Ostróda, liczy około 450 mieszkańców. Głotowo to bardzo stara wieś, wzmianki o niej pochodzą z 1290 roku Według legendy, w czasie najazdu Litwinów, wierni dla bezpieczeństwa zakopali w ziemi Najświętszy Sakrament. Kościół został spalony, a część mieszkańców zabita. Kielich z nienaruszoną hostią znaleziono po latach na polu gdzie w połowie XIV wieku zbudowano kościół,  i tym samym Głotowo stało się ważnym miejscem pielgrzymkowym. W 1726 r. wzniesiono większą, barokową świątynię istniejącą po dzień dzisiejszy.  W czasie trwającego tam odpustu odbyliśmy wspólnie Drogę Krzyżową, na słynnej Golgocie Głotowskiej, zbudowanej i wiernie odwzorowanej na Jerozolimską.

Dla podkreślenia jak ważnym i znanym elementem religijności i kultury jest to miejsce, warto przytoczyć słowa Jana Pawła II, który powiedział 6 czerwca 1991 roku w czasie swojej wizyty w Olsztynie na zakończenie mszy św. ,,Warmia była zawsze wierna Bogu i Kościołowi Katolickiemu zasługując na szczytne miano Świętej Warmii?.

Nieopodal, w miejscowości Kudypy, mieści się Ognisko Kultury Rodzinnej „Hubertówka” gdzie mieliśmy spotkanie przy kawie i wspaniałych wypiekach .

Hubertówkę stworzyli rodowita Pomorzanka i jej mąż, spadkobierca rycerskiego herbu z Podlasia. Warmię wybrali na swoją małą ojczyznę na całe życie. Pielęgnują jej historię i tradycje kultury. Dla Państwa Rity i Leonarda Kostka, inspiracją do założenia tego miejsca była wizyta Jana Pawła II ? 5 czerwca.1991 r., który zachęcił Państwa Kostków, by ten dom był ogniskiem kultury rodzinnej i Skarbcem pięknej przyrody Warmińskiej.

Grupa uczestniczyła w pięknie przygotowanym przez gospodarzy programie artystycznym, w którym przedstawiali nam gwarę warmińską, tańce, grę na starych instrumentach ludowych oraz stroje regionalne. Nie spodziewaliśmy się tak familijnej atmosfery i serdecznego przyjęcia.

Wzbogaceni tym wszystkim i pełni wrażeń wróciliśmy do Jaworzna.

Jesteśmy bardzo wdzięczni, organizatorom i sponsorom tej pielgrzymki.

Szczególne podziękowania składamy Panu Radnemu Dawidowi Domagalskiemu i Zastępcy Prezydenta Pani Monice Bryl, którzy pomogli nam w realizacji tego wydarzenia, jak również przekazali materiały służące promocji  naszego miasta we wszystkich odwiedzanych przez nas miejscach.

boGna

2018.10.02

patrz – galeria