Diec. tarnowska. 1. Misyjnie z AK. 2. W hołdzie Dzieciątku ? Orszaki Królewskie.

1. Misyjnie z AK. 

I. W wigilijną noc , tuż przed Pasterką odbyło się czuwanie modlitewne i misterium o Bożym Narodzeniu przygotowane przez POAK działający przy parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Barcicach. Udział w nim wzięli członkowie Akcji Katolickiej oraz dzieci z parafii Barcice.

Tradycyjnie, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Kolędnicy Misyjni odwiedzili nasze domy z kolędą i radosną nowiną o narodzeniu Pana Jezusa. Przy okazji odwiedzin Kolędnicy wołali: Ma toto ti amolenge – Usłysz płacz dzieci, pomóż Boga im zanieść, bo tak brzmiało hasło tegorocznej akcji Kolędników Misyjnych.

II. Spotkania w Klubie Seniora POAK parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu rozpoczęto w nowym roku dnia 31 stycznia. Przewodnią myślą spotkania był temat: ?Kolędnicy Misyjni?, poznania idei i historii powstawania tych grup kolędników oraz zasad ich funkcjonowania. W sposób niezwykle interesujący i przystępny opowiadał o tym Pan Wojciech Kwitowski ? członek AK. Sam taką wiedzę nabywszy – w czasie spotkania formacyjnego dla świeckich w Domu Formacji Misyjnej ks. Jana Czuby w Czchowie pod koniec ubiegłego roku, z wielką radością i zaangażowaniem dzielił się nią z uczestnikami spotkania. Można się było dowiedzieć o tym że:

1. Kolędowanie rozpoczęło się w Niemczech w 1954 roku (pn. Dreikönigsaktion ? tam akcja ściśle wiąże się ze świętem Trzech Króli), a potem w Austrii w 1959 roku (pn. Sternsinger). W Polsce Kolędnicy Misyjni rozpoczęli działalność w 1994 roku. Również na Słowacji akcja ma dość duży zasięg. Ciekawostka: w ciągu 60 lat w Niemczech uzyskano ze zbiórek ogromną sumę – blisko 700 mln euro!

2. Łącznie, w samych Niemczech w akcji co roku bierze udział 85 tys. dzieci.

3. W Polsce największa liczba parafii, w których organizuje się kolędowanie jest w diecezji tarnowskiej ? na 450 parafii odbywa się ono w 410. Ale są też diecezje, gdzie tylko w dwóch parafiach odbywa się kolędowanie dzieci. Ciekawostka: jedna tylko diecezja ? właśnie tarnowska, osiągnęła w ostatnim roku w zbiórkach sumę pieniędzy dwa razy większą niż pozostałe 40 diecezji w Polsce.

Ks. Czermak, Dyrektor Wydziału Misyjnego Diecezji Tarnowskiej, który prowadził szkolenie, wymienił i objaśnił główne cele, jakie ma do zrealizowania kolędowanie misyjne dzieci: Cel pierwszy, najważniejszy: Ewangelizacja w okresie Bożego Narodzenia. Cel drugi: Powszechność akcji. Cel trzeci: Podtrzymać zwyczaj kolędowania Cel czwarty: Kolędowanie to akcja pomocy: dzieci ? dzieciom.

4. Na czym polega ?pedagogika kolędników misyjnych?? Dzieci, odnoszą wiele korzyści ze swojego zaangażowania w akcję, mianowicie: ? nauczą się współczucia dla innych ? staną się otwarte na potrzeby drugiego człowieka ? wyzbędą egoizmu ? nauczą się kochać wszystkich ludzi ? nauczą się przygotowywać stroje dla swoich postaci ? nauczą się pomagać przy pracach związanych z dodatkowymi elementami potrzebnymi do kolędowania ? nauczą się oszczędności i zaradności ? zyskają szacunek dla jedzenia i nawet drobnych sum pieniędzy

5. Projekty kolędnicze 2015, czyli na jakie cele misyjne przeznaczone zostaną środki uzyskane podczas kolędowania w br.?: Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci w tym roku są dedykowane dla Indii, a 9 projektów diecezjalnych zatwierdzono dla następujących lokalizacji: ? Kongo ? dom katechetyczny w Dolisie ? Rep. Środkowoafrykańska ? przedszkole w Baboua ? Rep. Środkowoafrykańska ? szpital w Bagandou ? Kamerun – szkoła dla głuchoniemych ? Boliwia ? przychodnia lekarska, leki i narzędzia w Guabira ? Republika Konga ? Boliwia ? Republika Konga ? formacja dzieci ? Republika Konga – dożywianie dzieci w szkole.

 Pięknym dopełnieniem spotkania był występ zespołu muzycznego działającego przy Szkole Podstawowej w Rąbkowej, gmina Łososina Dolna. Zespół gościł dzięki staraniom i zaangażowaniu Pani Haliny Stanuch, członkini AK – nauczycielki tej szkoły. Na rozpoczęcie występu uczeń klasy VI w stroju góralskim złożył wszystkim obecnym noworoczne życzenia, a następnie dziewczynki w strojach krakowskich wyśpiewały wiele kolęd i regionalnych pastorałek. Koncert zakończyli trzej królowie swoim występem. Zespół ma wiele sukcesów na swoim koncie. Wszyscy członkowie zespołu brali udział w tegorocznej kolędzie misyjnej, bardzo chętnie odwiedzali domy swojej parafii Tabaszowa w przekonaniu, że robią coś dobrego i że pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Czynią to każdego roku bezinteresownie, radośnie i z głębi serca, angażując także swoich rodziców, głównie do przygotowania strojów misyjnych. Zespołem kieruje nauczycielka, zaangażowana w kultywowaniu tradycji regionalnych ? Pani Maria Hajduga, przy dużym wsparciu dyrektorki szkoły Pani Marii Orzeł. ?Było nam bardzo miło, że mogliśmy kolędować dla tak zacnej grupy – Seniorów. Jest to nasz dobry uczynek, który zaowocuje w dalszym naszym życiu? ? tak mówi Madzia Gucwa ? przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Weronika dodaje, że: ?Zawsze trzeba być dobrym, bo zawsze dobro powraca do nas i cieszę się, że mogłam kolędować w Nowym Sączu, w parafii w której mieszka moja wychowawczyni Pani Halina Stanuch?.

Bożena Kwitowska

patrz – galeria
Diec. tarnowska. 1. Misyjnie z AK.2015-02.20_005

2015-02-20

————————————————————————————

2. W hołdzie Dzieciątku ? Orszaki Królewskie.

Ulicami miast i wsi diecezji tarnowskiej przeszły Orszaki Trzech Króli. Uczestnikom korowodu w Szczawnicy nie przeszkadzał mróz, zwłaszcza że atmosferę podgrzewały skoczne melodie kolęd i pastorałek granych i śpiewanych na przemian przez miejscową scholę dziecięcą ks. Grzegorza Gila i kapelę góralską Jaśka Kubika z Krościenka. Młodzież gimnazjalna i licealna zaprezentowała przygotowany przez Halinę Mastalską z Akcji Katolickiej program jasełkowy, najpierw wystawiany na trasie przemarszu, a później w kościele. Diabły, atakując widłami, jak zwykle próbowały przeszkodzić pobożnym wędrowcom i zawrócić ich z drogi, ale te niecne zabiegi udaremniły im zadziorne i dzielne anioły całkiem nieźle posługujące się mieczem.

Oprócz zabawy i śmiechu była też okazja do refleksji i zadumy, a tych dostarczyła scena przed pałacem Heroda, którą z prawdziwym talentem zagrali licealiści Bartek Lelito ? Herod i Agnieszka Morawa ? Śmierć. Na koniec wsłuchiwano się w słowa Trzech Króli, którzy podczas spotkania z Dzieciątkiem zwracali się do Niego jako do ?Króla nad króle? i ?Pana wszego świata?. Mędrcy ze wschodu nie patrzyli na Nowonarodzonego jak na małe, bezbronne dziecko, lecz rozpoznali w nim Zbawiciela. Dlatego z najgłębszym szacunkiem i pokorą złożyli Mu hołd należny największemu władcy.

Biorąc udział w Orszaku, który odbywał się pod hasłem ?W hołdzie Dzieciątku?, chcieliśmy i my dać publiczny wyraz naszej czci dla Jezusa ? Króla i Zbawiciela świata.

W Skrzyszowie k/Dębicy organizatorami orszaku byli: Proboszcz ks. Janusz Skrzypek (główny pomysłodawca), Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Rada Duszpasterska. Orszak rozpoczął się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP. Na jego czele stanęli: Piotr Cielec -Wójt Gminy Ostrów, Bogusław Wójcik ? Radny Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego z Ostrowa oraz Andrzej Budzik ? sołtys Skrzyszowa, wcielając się w role królów Kacpra, Melchiora i Baltazara. W tym dniu na ulicach Skrzyszowa było gwarno, barwnie i radośnie. Każdy z monarchów w asyście halabardzistów prowadził orszak z Gwiazdą Betlejemską na czele, a za nimi podążali dworzanie w ubrani w odpowiednie kolory niebieski, czerwony i zielony.

Po Mszy św. przed kościołem uformował się Orszak i odbyła się prezentacja grup orszakowych. Następnie odczytany został edykt Cezara Augusta i wśród śpiewu kolęd przy wtórze instrumentów Orszak ruszył w drogę. Przez cały czas czuwał nad wszystkim św. Mateusz, który w swojej Ewangelii opisał, jak to było z narodzeniem Jezusa, a w jego rolę wcielił się Ks. Janusz Skrzypek. Orszak przybył pod Szkolę Podstawową, gdzie została odtworzona scena na dworze Heroda. Od Heroda Orszak ruszył do karczmy, gdzie schronienia szukała Święta Rodzina. Gospoda pachniała gorącym smacznym jadłem, zapraszała skoczną muzyką, ale niestety nie było w niej miejsca dla Józefa i Maryi. Ruszyli więc w dalszą drogę, a w ślad za nimi Orszak Trzech Króli. Był już blisko celu, gdy na drodze stanęły im trzy groźne diabły, a już wkrótce cała ich chmara puściła się szturmem na Orszak, jednak z pomocą przyszli aniołowie z archaniołem Michałem na czele, którzy pokonali diabłów wsparci żarliwą modlitwą Orszaku. Już bez przeszkód Orszak dotarł do groty Betlejemskiej, która została przygotowana na terenie obiektu hotelowego Rajski Ogród, dzięki uprzejmości właściciela, pana Tadeusza Lecha. Królowie w pokorze skłonili się przed Dzieciątkiem, ofiarując Mu swoje dary. Nowonarodzone Dziecię uśmiechało się i podnosiło rączkę w błogosławieństwie. Wszyscy oddali cześć Dzieciątku w cichej modlitwie, ofiarowując swoje serca i dobre czyny, a później zabrzmiała kolęda. Przemówili Królowie, zaśpiewali Pasterze, mowy wygłosili Oratorzy. Wzruszony obecnością Orszaku i Świętej Rodziny właściciel obiektów Rajski Ogród zaprosił wszystkich na gorący i darmowy posiłek. Wszyscy ze Świętą Rodziną zasiedli do biesiady. Atmosferę tego dnia każdy na długo zapamięta w swoim sercu.

wg inf. ze strony AK DT opracowała Bożena Kwitowska, prezes DIAK

patrz – galeria
Diec. tarnowska. 2. W hołdzie Dzieciątku ? Orszaki Królewskie.2015-02.20_001

2015-02-20