Diec. tarnowska. 1. Droga Krzyżowa ulicami Brzeska. 2. ?Poezja łączy pokolenia? ? wieczór poetycko-muzyczny.

W Wielką Środę, 12 kwietnia o 19.00, ulicami Brzeska przeszła pierwsza Droga Krzyżowa jednocząca całe miasto, a patronowały jej i czuwały nad stroną organizacyjną oddziały Akcji Katolickiej, działające w parafiach św. Jakuba Apostoła, Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Częstochowskiej.

Rozważania Męki Pańskiej rozpoczęły się w najstarszej i największej z nich, tj. parafii p.w. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, gdzie przed krzyżem misyjnym Dziekan dekanatu Brzesko ksiądz Józef Drabik przypomniał, że wszyscy jesteśmy jednym Kościołem, że mamy jeden wspólny cel ? dążyć do zbawienia. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej, zaznaczone krzyżami i światłem lampionów, poprowadziły wiernych ulicą Uczestników Ruchu Oporu, przez Plac Kazimierza Wielkiego, ulicami Czarnowiejską i św. Jana Pawła II pod krzyż misyjny przy kościele Miłosierdzia Bożego i dalej ? ulicami Jasną, Konstytucji 3 Maja, Kołłątaja  – aż pod trzeci krzyż misyjny, stojący przed kościołem parafialnym w Słotwinie. Rozważania czytali członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, śpiew pieśni wielkopostnych animowała schola młodzieżowa z parafii św. Jakuba oraz organiści – panowie Andrzej Gicala i Piotr Janiszewski, a o ich słyszalność zadbała młodzież z ks. prefektem Marianem Kostrzewą.

Na czele procesji pasyjnej niesiono duży, wykonany z jasnego drewna krzyż. Na pierwszym etapie ? od kościoła św. Jakuba do Domu Katechetycznego niosły go matki, potem ojcowie a następnie przedstawiciele kolejnych grup, stowarzyszeń oraz organizacji katolickich, jak między innymi  Odnowa w Duchu Świętym, Kręgi Rodzin Domowego Kościoła, Caritas, Straż Honorowa NSPJ i  Rycerstwo Niepokalanej, Towarzystwo Przyjaciół WSD, chóry parafialne i GRUPA25+, Cech Rzemiosł Różnych, grupy młodzieżowe i na końcu Akcja Katolicka.

Za krzyżem podążali proboszczowie brzeskich parafii i jednocześnie asystenci Akcji Katolickiej tj. ks. Józef Drabik, ks. Wojciech Werner, ks. Kazimierz Grych, księża wikariusze, Siostry Służebniczki, Liturgiczna Służba Ołtarza.  Razem ze swoimi duszpasterzami szło ? jak ocenia brzeska policja zabezpieczająca przemarsz, dwa tysiące wiernych, co stanowi około dziesięciu procent całej społeczności. Tak liczny udział w Drodze Krzyżowej ulicami miasta jest wymownym świadectwem wierności krzyżowi,  za co dziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom proboszcz słotwińskiej parafii ks. Kazimierz Grych.  ? Nasza dzisiejsza droga nie była może ekstremalna, wyboista, nikt nas nie popychał, nie upadaliśmy pod ciężarem krzyża, ale dobrze, że tu jesteśmy, że integrujemy się wokół krzyża Chrystusa, że przyszliśmy tu, pod ten rozświetlony kościół, który mógłby być piętnastą stacją  – Zmartwychwstanie Jezusa ? dodał ksiądz Kazimierz.

 – Cieszymy się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w Drodze Krzyżowej całego miasta, czekaliśmy z radością na to nabożeństwo!  – Jest  nas tak dużo idących za Jezusem i to jest niesamowite.  – Wspaniale,  że potrafimy być razem. Jest pięknie! ? dzielili się wrażeniami brzeszczanie, rozchodzący się do domów po błogosławieństwie udzielonym wiernym przez księdza Dziekana i obecnych kapłanów oraz odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego Matce Bożej Częstochowskiej patronującej kościółkowi w Słotwinie, Matce towarzyszącej Synowi na Golgotę.

Małgorzata Toboła. POAK par.p.w. Miłosierdzia Bożego w Brzesku

patrz -galeria

Snap1

ks. Marian Kostrzewa – parafia św. Jakuba Ap.

Snap3

Marek Kotfis – Urząd Miasta Brzesko

———————————————————

?Poezja łączy pokolenia? ? wieczór poetycko-muzyczny

 Akcja Katolicka ? jak czytamy w Statucie stowarzyszenia, ?realizuje swoje cele poprzez pogłębienie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie? oraz ?przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego?.  Celnie zatem wpisuje się w to zadanie działalność na niwie literatury, zwłaszcza poezji religijnej.

Wieczór poetycko ? muzyczny pn. ?Poezja łączy pokolenia?,  którego organizatorem była Biblioteka Publiczna oraz Szkolna w Gołkowicach Górnych, zgromadził w szczególnym czasie, jakim jest Wielki Post, liczne grono słuchaczy z Sądecczyzny. Spotkanie odbywało się on w ramach ?Światowego Dnia Poezji? ? święta ustanowionego przez UNESCO w 1999 r., a  obchodzonego corocznie 21 marca.

W pierwszej części spotkania prezentowana była poezja uczniów z Zespołu Szkół w Gołkowicach, natomiast w drugiej swoje utwory przedstawiły członkinie Akcji Katolickiej, Panie: Jadwiga Gomółka i  Agata Nawojowska. Refleksyjną oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Nowego Sącza: Tomasz Wolak i Rafał Gondek, a całość poprowadził Włodzimierz Pustułka.

Bożena Kwitowska

Poniżej publikujemy dwa wiersze Członkiń AK DT:

?Potrzeba?
Potrzeba wiary,
by zapatrzeć się w niebo
Potrzeba miłości,
by zakochać się w barwach świata
Potrzeba nadziei,
by zaufać nieznanej przyszłości
Potrzeba radości,
by zachwycić się promieniami słońca
Potrzeba dobroci,
by ogrzać się jej ciepłem
Potrzeba tęsknoty,
by czekanie przerodziło się w spotkanie
Potrzeba ciszy,
by zgłębić tajemnicę w niej tkwiącą
Potrzeba Boga,
by wszystko miało sens.
                Agata Nawojowska

 

 Jezus Zmartwychwstał dla Ciebie
Jezus zasnął śmiercią Zmartwychwstania
dojrzewa owoc odkupienia
wybija 15-sta
godzina bólu, szlochu, łez, ciszy?
huk i grzmot niebios
budzi krainę ziemskich dusz,
uchylone w wieczność usta
otwiera Boskim snem
drogę w Zmartwychwstanie.
Jezu ? serce mknie na spotkanie,
w przelocie chmur i gwiazd
oczyszcza duszę ziemskiego bytu,
z korony cierniowej cierń ustrzyka,
mknie z kroplą krwi i potu,
rajska moc uchyla podwoje,
miłosierna miłość Jezusa
łagodnością obłoki ściele ludzkości;
ufającej, wiernej, rankiem i nocą modlącej,
w niebo zapatrzonej, łaski proszącej.
Jezus Zmartwychwstał ? dla Ciebie?
     Jadwiga Gomółka

patrz -galeria

2017-04-18