Diec. warmińska. Abc Wenty Dobroczynnej.

Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej organizowana jest już od 19 lat. Na początku nasza pomoc nastawiona była na środowiska post PGR-wskie ? fundowaliśmy stypendia, udzielaliśmy pomocy rzeczowej uczniom mieszkającym na wsi. Obecnie pomagamy domom pomocy społecznej, ośrodkom szkolno-wychowawczym dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży, warsztatom terapii zajęciowej oraz organizacjom pozarządowym niosącym pomoc osobom z upośledzeniem intelektualnym.

 Co to jest wenta? ? w słowniku wyrazów obcych PWN znajdziemy m.in. następujące wyjaśnienie tego słowa: przestarzałe określenie kiermaszu,  z którego dochód przeznaczony jest na cele dobroczynne.

 Dlaczego wenta? ? bo jest to formuła wypracowana i dobrze zapisana w polskiej tradycji. W XIX-wiecznej literaturze występują opisy tej pięknej dobroczynnej zabawy, której oddawali się ludzie, zwani wówczas filantropami łącząc przyjemne z pożytecznym.

To już XIX impreza z tego cyklu. Niektórzy uważają , że już dwudziesta. Pierwsza aukcja obrazów odbyła się nieformalnie na balu Akcji Katolickim w dawnej siedzibie ?Caritas?, przy ul. Pieniężnego 22, a obecnie w tej właśnie sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej, gdzie organizujemy konferencję prasową poprzedzającą każdą wentę. Dokładnie w tym miejscu, w pewien karnawałowy sobotni wieczór sprzedaliśmy trzy, czy cztery obrazy i tak to się zaczęło. Było to w roku 1998.

 I Wentę Dobroczynną zorganizowaliśmy również w siedzibie ?Caritas?. Dawna sala restauracji ?Pod żaglami? doskonale nadawała się na ten cel, zwłaszcza, że przez pewien czas, wieczorem, po wencie odbywał się tam bal Akcji Katolickiej. Później, na rok przenieśliśmy się do hotelu ?Kopernik?, a od kilkunastu lat korzystamy z gościnności Państwowej Szkoły Muzycznej, która udostępnia nam  swoją salę koncertową. X jubileuszowa impreza odbyła się w Teatrze im. Stefana Jaracza, a XV w nowej siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego.

Każdego roku wenta ma swój konkretny cel. W pierwszych dwóch latach staraliśmy się wesprzeć środowiska post PGR-wskie. Kolejno przekazywaliśmy pieniądze na pomoc dla dzieci i młodzieży z Lipowiny ( 1999)  i Mołtajn ( 2000 ). Udzielana była pomoc rzeczowa i finansowa. W ten sposób fundowane były pierwsze stypendia.  Kiedy powstała Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Akcja Katolicka włączyła się w zbiórkę pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży ze środowisk wiejskich i z małych miasteczek.

Od tego czasu adresatami naszej pomocy stały się ośrodki szkolno-wychowawcze dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży i domy pomocy społecznej. I tak beneficjentami wenty były ośrodki:  w Kruzach ( 2001) , DPS w Bisztynku ( 2002 ) i ośrodek w Żardenikach

( 2003 ).

Następnie dofinansowaliśmy budowę pracowni terapeutycznej prowadzonej przez znakomity ośrodek założony i prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym ? Koło w Nidzicy ( 2004 ) – dofinansowano budowę warsztatów zajęciowych przy hostelu w Napiwodzie. W 2005 roku beneficjentami imprezy były: Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach oraz Dom Dziennego Pobytu Dzieci ?Arka? w Olsztynie. W  roku 2006 zbieraliśmy pieniądze na zakup i zainstalowanie systemu alarmowo-przyzywowego w Domu Pomocy Społecznej w Mrągowie. Potem ( 2007 ) pomagaliśmy Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Olsztynku ? pieniądze uzupełniły wkład na zakup samochodu, który obsługuje niepełnosprawnych oraz osoby starsze z terenu miasta i gminy Olsztynek. Dochód z X jubileuszowej wenty ( 2008 ) zasilił konto Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Dobrym Mieście. Za 30 tys. zł przygotowano dokumentację, dzięki której podjęto aplikację w konkursie RPO WiM na rozbudowę warsztatów dla podopiecznych dobromiejskiego ośrodka. Rok później ( 2009 )  pomogliśmy ostródzkiemu kołu PSOUU i po kolejnym rok mogliśmy przecinać wstęgę w rozbudowanej części ośrodka. W roku  2011 ? wenta wsparła ponownie Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku ( wyposażono pracownię terapii sensorycznej ), w 2010 WTZ w Kętrzynie prowadzone przez tamtejsze stowarzyszenie,  w 2012 ? powtórzyliśmy akcję dla Nidzicy, dzięki czemu tamtejsze koło PSOUU z uzyskanych środków zagospodarowało teren rekreacyjny specjalnie na potrzeby osób niepełnosprawnych. W roku 2013 ? podczas jubileuszowej XV imprezy zbieraliśmy pieniądze na  Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach, a w zeszłym roku ( 2014 ) adresatem naszej pomocy były Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas we Fromborku ? chodziło o zakup schodołazu i sprzętu rehabilitacyjnego. W roku 2015 nasza pomoc skierowaliśmy do  PSOUU w Dobrym Mieście,   a w roku 2016 ? w Biskupcu.

Okazjonalnie wspieramy również osoby indywidualne ? dzieci i młodzież wymagające szczególnej terapii lub rehabilitacji. Na kilku wentach przeznaczaliśmy na ten cel jedną z prac; w tym roku również tak będzie. Za każdym razem ta dodatkowa licytacja łączy się ze spontaniczną zbiórką wśród publiczności. To niesamowite przeżycie.

Aby osiągnąć nasz cel sprzedajemy obrazy, które otrzymujemy ? za darmo!!! ? od wspaniałych olsztyńskich artystów. W ciągu tych kilku lat swoje prace ofiarowali nam: Maja Baranowska,  Tadeusz Burniewicz, Wiesław Bieńkuński, Mirosława Smerek-Bielecka i Jerzy Bielecki, Iwona Bolińska-Walendzik, Małgorzata Chomicz, Adam Cieślak, Urszula Dudko,  Agnieszka Filar, Justyna Hołubowska, Maria Janek, Krzysztof Janicki, Jarosław Korzeniewski, Agnieszka Janek-Maślanka, Waldemar Majcher, Dorota Krajewska, Melania Olędzka, Tadeusz Piotrowski, Ewa Plichta-Lubieniecka, Witold Podgórski, Jan Pruski, Bogdan Stefanów, Andrzej Samulowski, Hieronim Skurpski, Krystyna Sól, Joanna Stasiak, Marek Świątecki, Maria Szymańska, Andrzej Ulewicz, Wiesław Wachowski, Aleksander Wołos, Łukasz Zedlewski. Były też sprzedawane fotografie Mirosława ?Mici? Bojenki, Andrzeja Stachurskiego, Mieczysława Wieliczki, Ryszarda Czerwińskiego.  Mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam.

Na aukcji licytowano również dary najróżniejszych VIP-ów, np.: wieczne pióra Hanny Gronkiewicz-Waltz i Alicji Grześkowiak. Najhojniejszą donatorką była Pani Ludgarda Buzek, dzięki której otrzymaliśmy kiedyś na aukcję nie byle co, bo pióro i teczkę samego premiera. Obydwa eksponaty są gdzieś teraz w Norwegii. Przez trzy lata Wentę Dobroczynną wspierała swym patronatem i nie tylko śp. Pani Maria Kaczyńska ? małżonka Prezydenta RP. Jej dary zawsze cieszyły się zainteresowaniem kupujących. Te piękną tradycję podjęła aktualna Pierwsza Dama Pani Agata Kornhauser ? Duda. Na licytacji pojawiają się również dary hierarchów kościelnych  Metropolity Warmińskiego Wojciecha Ziemby, Abpa-Seniora Edmunda Piszcza, Bpa Kacka Jezierskiego i Metropolity Krakowskiego Stanisława Dziwisza, który parokrotnie przekazał na aukcję pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II. Trzy lata temu do tego szacownego grona dołączył nuncjusz apostolski w Polsce Abp Celestino Migliore. W tym roku swoim zaufaniem obdarzyl nas owy nuncjusz ? ks. abp Salvatore Pennacchio.

Stałym elementem każdej wenty jest muzyka. Początkowo była to muzyka poważna w wykonaniu zespołu Pro Musica Antiqua,  zespołu ?Pro Forma? Marcin Wawruka,  czy chóru Jana Połowjaniuka. Potem przyszła pora na lżejsze rytmy ? Beatę Pieczywek– laureatkę ?Szansy na sukces?, Waleriana Ostrowskiego, Czerwonego Tulipana , Czystych jak łza, zespół Hitano. Potem gościliśmy Andrzeja Rybińskiego i Stanisława Soykę, Grażynę Łobaszewską i Krzysztofa Cugowskiego, Ryszarda Rynkowskiego i Tadeusza Woźniaka, Krystynę Prońko, Alicję Majewską i Andrzej Sikorowskiego, Eleni i Edytę Gepert. Dwa lata temu wystąpił i Jerzy Filar  wraz z przyjaciółmi z formacji Nasza Basia Kochana, a w zeszłym roku Monika Kuszyńska. 26 lutego tego roku naszą gwiazdą będzie Mieczysław Szcześniak.

 Naszej imprezie od lat towarzyszy Paweł Burczyk. Od  wielu lat prowadzi aukcję. Tylko dwa razy zatrzymały go zdjęcia na planie filmowym, ale zarekomendował nam wówczas serialowego kolegę Maćka Wilewskiego, ?Osę? z serialu ?Plebania?. Jedną z licytacji poprowadził dziennikarz Radia Olsztyn Michał Porycki. Pare lat temu zajętego Pawła Burczyka zastąpił Mariusz Korpoliński ? aktor, dziennikarz, konferansjer i on także poprowdzi XIX wentę.

Wielkim zainteresowaniem uczestników wenty cieszy się loteria fantowa. Główną wygraną w tym roku będzie również  pielgrzymka do Rzymu ufundowana przez Biuro Turystyczne Cezar. Nie zabraknie również pięknych książek podarowanych przez Olsztyńskie Zakłady Graficzne.  Spośród współpracujących z nami partnerów pragnę wymienić Masterpress Olsztyn oraz Fundację Stefczyka, na których  życzliwość zawsze możemy liczyć. Chociaż pragniemy również nadmienić o hojności NBP, który ofiarowuje nam na licytację interesujące numizmaty.

Z dotychczasowych imprez udało nam się zebrać przeszło 400 tysięcy złotych. W ostatnich latach nasi beneficjenci otrzymują wsparcie od 20 do 35 tysięcy złotych.

Od życzliwości mieszkańców Warmii i Mazur zależy, jak potrafimy pomóc naszemu tegorocznemu beneficjentowi ? Warsztatom Terapii Zajęciowej dobromiejskiego koła Polskiego Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jaki będzie efekt tegorocznej imprezy – zależy od  wszystkich, którzy zechcą przyjść na Wentę Dobroczynną.

Zapraszam zatem do Sali Koncertowej PSM w Olsztynie, 26 lutego, na godzinę 15. 00.

 opr.Bożena Ulewicz

zobacz – film: film
kliknij – powiększ

folder aukcyjny folder aukcyjny

plakat WENTA 2014

2017-01-16