Diec. zielonogórsko-gorzowska. V Diecezjalny Przegląd Pieśni Patriotycznych – Tobie Polsko Ojczyzno nasza!

?Historia Polski, Ojczyzny naszej. Chrzest. Rozkwit. Wojny. Rozbiory. I znów powstanie z kolan. Zawsze towarzyszy jej pieśń. Prastara Bogurodzica, muzyka Chopina i Ogińskiego, Maki, My pierwsza brygada i Mury. Jakże wiele i jakże pięknych. Starych i współczesnych. Pieśnią wyraża się radość i tęsknotę. I oto wojna i komunizm. Zakazy. Cenzura.

Nastaje rok 1956 władze komunistyczne zakazują działalności Akcji Katolickiej. W kościołach przetrwał jedynie jej hymn: My chcemy Boga w książce w szkole? Choć w świadomości kolejnych pokoleń Polaków ta wiedza się zaciera. Wśród zakazów i cenzury znalazły się również liczne pieśni patriotyczne. Bo one to dodawały nam Polakom sił.

Dziś nadszedł czas, kiedy Polska znów, po raz kolejny przeżywa znamienną godzinę. Dziś znów chce się jeszcze z większą radością śpiewać dla Ojczyzny, tyle razy we krwi skąpanej!?

 

Od wspomnień Urszula Furtak – Prezes DIAK rozpoczęła V Diecezjalny Przegląd Pieśni Patriotycznych w Sulechowie.

Popłynęły patriotyczne nuty ?Czerwone maki?, ?Pałacyk Michla?, ?Przybyli ułani pod okienko?, ?Serce w plecaku?, ?Dziewczyna z granatem?, ?Mury?, ?Miejcie nadzieję? – te i wiele, wiele innych piosenek można było usłyszeć 7 listopada na scenie Sulechowskiego Domu Kultury, w wykonaniu wszystkich pokoleń. Śpiewały dzieci i młodzież, chóry i zespoły. Były mundury i stroje ludowe. W to wielkie patriotyczne śpiewanie włączyło się 14 podmiotów z różnych stron diecezji. Wszystkim towarzyszyła biało czerwona!

 Pieśni patriotycznych z uwagą słuchał i wiele sam śpiewał gość specjalny Przeglądu  JE Biskup Senior Adam Dyczkowski, który wszystkim organizatorom, wykonawcom i wspaniałej widowni za ten czas, serdecznie podziękował!

 Dla Karoliny Kaczyńskiej był to drugi występ na przeglądzie. ?Będąc tutaj, zobaczyłam, jak niesamowita jest atmosfera i jak ważna dla wielu ludzi jest pieśń patriotyczna?.  Wszyscy uczestnicy wywieźli pamiątkowe dyplomy i piękne statuetki. Nie zabrakło wytwornych ciast i biało czerwonych pączków! Serdecznie dziękujemy gospodarzom miejsca – SDK, uczniom za pomoc w obsłudze oraz wszystkim darczyńcom!

Szczególne słowa podziękowania należą się Stanisławowi Walnerowi – członkowi Rady DIAK oraz POAK-om na czele z Prezesami – Lilianną Kurkowiak oraz Krystyną Koszylowską.

Ryszard Furtak

patrz – galeria

??????????????????????

2015-11-08