„Sianów stał się znaczącym miejscem patriotycznych wydarzeń. Nie tak dawno obchodził uroczyście i z rozmachem 75 rocznicę Powstania Warszawskiego rekonstruując przebieg historycznych akcji. A już 27 września br. licznie zgromadził się uczestnicy Przeglądu Pieśni Patriotycznej.
Organizatorem był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej we współpracy z Gminą i Miastem Sianów.
Przegląd odbył się w Kinie „Zorza”, do którego zawitali przedstawiciele miejscowych władz z burmistrzem Maciejem Berlickim na czele i biskupem Diecezji Koszalińsko -Kołobrzeskej Edwardem Dajczakiem. Uczestnikami były dzieci w wieku przedszkolnym , uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – soliści i zespoły.
Trzeba przyznać, że pomysłodawca tego konkursu Ryszard Sobczyński nie zawiódł się na wykonawcach pieśni patriotycznych. Prezentowane utwory były ciekawe, na dobrym poziomie artystycznym. Dobór pieśni zróżnicowany, uwspółcześniony, niektóre pieśni sięgały głębokich polskich tradycji i chwytały za serce.. Wśród wykonawców szczególną uwagę zwróciła Roksana Garbolińska. z Bierkowa, która zdobyła I miejsce w kategorii solistów szkół podstawowych za poruszającą, przejmującą pieśń „Cisza. Modlitwa katyńska ” oraz Julia Piotrowska z Koszalina – I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych, która w nagrodę wraz z rodziną pojedzie do Warszawy na Zamek Królewski. Jej profesjonalne ,wręcz aktorskie wykonanie „Kolędy warszawskej” wzbudziło zachwyt jurorów i widowni. Także Laura Nawrocka z przedszkola w Dąbkach zaskoczyła wszystkich swoim czystym, dziecięcym głosikiem.
Przegląd Pieśni Patriotycznych był dobrze zorganizowany i spełnił swoje zadanie.
Dzieci i młodzież sięgnęli do historii Polski ucząc się polskich pieśni z przestrzeni wieków, a prezentacje sceniczne podkreślone strojem pokazywały przynależność narodową i pogłębiały więź z Ojczyzną. Można myśleć, że wychowana w takim duchu młodzież nie zapomni swoich korzeni i przekaże wartości patriotyczne następnym pokoleniom.”
Autor: Grażyna Mulczyk-Skarżyńska
2019-10-06