U uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, w ponad 500 polskich miejscowościach oraz 22 miastach zagranicą, pod hasłem Pokój i Dobro, przeszedł 9. Orszak Trzech Króli. Diecezja ełcka już po raz czwarty włączyła się do ogólnokrajowego świętowania Objawienia Pańskiego. W tym roku za gwiazdą betlejemską w naszej diecezji Orszak przeszedł ulicami Ełku, Augustowa, Giżycka, Mikołajek, Sejn, Olecka, Pisza, Rajgrodu, Rucianego-Nidy, Starych Juch, Studzienicznej, Suwałk, Sztabina, Wiżajn i Węgorzewa.
W stolicy diecezji, pomimo dużego mrozu, uczestnicy orszaku całymi rodzinami zgromadzili się na Placu Świętego Jana Pawła II. Zimne były nosy i policzki, ale serca i dusze gorące. Było rodzinnie, świątecznie i radośnie. Każdy z uczestników otrzymał koronę, a dzieci, poprzebierane w stroje królewskie, wyglądały jak prawdziwe książęta. Uroczystości rozpoczęły się na Placu Św. Jana Pawła II. W świątecznej i uroczystej atmosferze barwny korowód przemaszerował ulicami naszego miasta na poszukiwanie Dzieciątka Jezus. Na trasie marszu w przygotowanych scenkach uczestnicy zobaczyli jak trudna jest droga człowieka, który szuka Jezusa. Trzej Mędrcy wraz z licznie towarzyszącym orszakiem w drodze napotykali liczne przeszkody. Nieustannie towarzyszące diabły szukały okazji, aby odwieść od osiągnięcia celu. Monarchowie byli poddawani rożnym próbom i pokusom, jednak nie dali się zwieść diabelskim podszeptom i po długiej wędrówce, podążając za Gwiazdą, udało im się dotrzeć do żłóbka w parafii p.w. Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie oddali pokłon Dzieciątku Jezus. Tam Trzej Królowie złożyli dary leżącemu w żłobie Jezusowi.
Przy żłóbku Biskup, przypomniał, że jest to także Misyjny Dzień Dzieci. Każdego roku dzieci jako Kolędnicy Misyjni idą i głoszą orędzie pokoju, aby zebrane datki przekazać dzieciom z krajów misyjnych. W tym roku są wspierane dzieła misyjne dzieci z Tajlandii.
Bp Mazur wyrażając wszystkim uczestnikom oraz organizatorom wdzięczność mówił: ?towarzyszą nam dzisiaj słowa: Pokój i Dobro. Mamy być odważnymi twórcami pokoju, którego dzisiaj tak bardzo wszystkim potrzeba. Pokoju trzeba w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszej ojczyźnie i na świecie?
Hierarcha zauważył także: ?Mamy również szerzyć dobro. Patron tego roku, św. Brat Albert, podpowiada nam, abyśmy byli dobrzy jak chleb. Prośmy Ducha Świętego, aby nas umacniał, byśmy byli dobrymi jak chleb, wszędzie tam gdzie jesteśmy. Tego też wymaga od nas Chrystus?.
?Niech ten Orszak przypomina, że winniśmy iść i głosić Chrystusa dla innych. Niech ten Orszak umacnia także naszą wiarę i przypomina nam, ze Kościół powinien być zawsze w drodze, a Kościół to my. Czasem będziemy spotykali różne przeszkody, może być to mróz, pokusy?, ale mamy Ducha Świętego, który pomaga nam przezwyciężać wszystkie przeszkody na drodze do Chrystusa. Zanurzajmy się w tym źródle nadziei, którym jest Jezus Chrystus? ? mówił bp Mazur.
W starych Juchach w Orszaku za Gwiazdą Betlejemską szli kapłani, uczestnicy jasełek, przedstawiciele samorządu, pracodawcy, rodzice z dziećmi. Barwna od gwiazd i koron, rozśpiewana kolędami procesja, była wyrazem chrześcijańskiej wiary. Dorośli, młodzież oraz dzieci zjednoczeni na modlitwie poprzez śpiew kolęd, wyrażali swoją radość z narodzin Jezusa Chrystusa.
Natomiast w Sejnach, Orszak Trzech Króli odbył się po raz pierwszy. Przebiegał on w atmosferze wspólnego śpiewania kolęd i radości. Mimo mrozu, odważniejsi wyszli ze swoich domów, aby za gwiazdą podążać wraz z Trzema Królami na spotkanie z Panem Jezusem. Jak na pierwszy raz, było bardzo dobrze. Orszak został zorganizowany przez Akcję Katolicką oraz młodzież KSM-u i duszpasterzy opiekujących się powyższymi grupami parafialnymi.
W Giżycku za Gwiazdą, jak co roku, podążyły Orszaki Mędrców, ks. bp Romuald Kamiński, kapłani, włodarze miasta, gminy i powiatu, którzy swoim ?orędziem? rozpoczynali i kończyli giżycki Orszak oraz mieszkańcy Giżycka. Wśród wędrujących do stajenki był św. Brunon z Kwerfurtu, patron miasta, oraz Franciszek, Hiacynta i Łucja ? fatimskie dzieci. Ich obecność zapowiadała zbliżającą się w tym roku setną rocznicę objawień fatimskich. Uczestnicy giżyckiego Orszaku usłyszeli niezwykle ważne dla ludzkości przesłanie Maryi z Fatimy. Po drodze do stajenki zatrzymywaliśmy się kilkakrotnie przy scenkach biblijnych.
W Orszakach Trzech Króli co roku bierze udział coraz więcej Polaków w różnym wieku, ale głównie rodzin z dziećmi. Staje się on elementem tworzącej się nowej tradycji kościelnej. Jest to doskonały sposób, by wspólnie świętować, kultywując piękną tradycję kolędowania. Barwny orszak królów ze wschodu to coś więcej niż przedstawienie. Jest to także w piękny i kolorowy sposób manifestacja przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Przyjmując sercem Bożą Miłość, zwracamy się ku Bogu wcielonemu. Nasz prywatny orszak możemy mieć podczas każdej Mszy Świętej, gdy przyjmujemy do serca Jezusa w Eucharystii.
Orszaki Trzech Króli w diecezji ełckiej zorganizowała Akcja Katolicka przy współpracy z samorządami miast, parafiami, szkołami oraz innymi instytucjami.
Renata Różańska
patrz ? galeria
2017-01-07