„Kobieta nadzieją chrześcijaństwa?

?Kobieta nadzieją chrześcijaństwa? – to temat sympozjum, które 7 marca odbyło się w redakcji tygodnika katolickiego ?Niedziela? w Częstochowie z udziałem prezes Zarządu KIAk Haliny Szydełko. Sympozjum odbyło się z inicjatywy Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej przy współpracy z tygodnikiem.

– W dzisiejszym świecie bardzo ważne jest przypomnienie nauczania św. Jana Pawła II o godności i odpowiedzialności kobiet – powiedział na początku ks. Jacek Michalewski kapelan Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

O zaangażowaniu społecznym Akcji Katolickiej mówiła Halina Szydełko, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. ?Należy zmieniać myślenie ludzi, budować ich chrześcijańską świadomość? – mówiła Halina Szydełko. Mówiąc o zaangażowaniu członków Akcji Katolickiej w społeczeństwie prezes KIAK podkreśliła ?konieczność obecności Akcji Katolickiej w mediach i to nie tylko w tych katolickich?. Halina Szydełko odniosła się również do konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i zaznaczyła, że ?tak naprawdę w dokumencie tym nie chodzi o obronę kobiet?.

Na rolę Akcji Katolickiej w budowaniu opcji chrześcijańskiej w Polsce zwrócił uwagę ks. inf. Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego ?Niedziela?. ? Bardzo ważne jest to, ale społeczeństwo kierowało się opcją chrześcijańską. Trzeba budować wytrwale świadomość katolicką społeczeństwa w rodzinach, w życiu społecznym, w mediach ? mówił ks. Skubiś. ?Ideologia gender jest dużym zagrożeniem dla chrześcijaństwa i dla chrześcijańskiej Europy? ? kontynuował ks. Skubiś.

O konieczności obrony wartości chrześcijańskich w życiu społecznym mówił dr Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej. Prelegent przypomniał członkom Akcji Katolickiej przesłanie encykliki Leona XIII ?Sapientiae Christianae?. ? Przesłanie tej encykliki o obowiązkach obywatelskich chrześcijan jest wciąż aktualne, zwłaszcza dlatego, że na naszych oczach bardzo żywotna jest wciąż ideologia marksizmu, która odrzuca wymiar duchowy życia ludzkiego ? mówił Artur Dąbrowski.
?Co znaczy, że kobieta jest nadzieją chrześcijaństwa?? ? pytał kolejny prelegent ks. Sławomir Bednarski, prezes Fundacji ?Servire Homini? ? Kobieta jest tą osobą, która nie tylko rodzi i jest u początku człowieka. Kobieta zajmuje się wychowaniem człowieka, buduje jego kręgosłup moralny ? powiedział ks. Bednarski.

?Wychowanie dziecka to jest najważniejsze zadanie każdej kobiety? ? dodał prelegent. Ks. Bednarski odnosząc się krytycznie do konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet przypomniał, że treści tego dokumentu bazują na myśli i poglądach lewicowego ideologa Antonio Gramsciego. ? Trzeba przypomnieć, że najpierw rewolucja kulturalna w 1968 r. sięgnęła po tego ideologa socjalistycznego. W obieg zaczęto wprowadzać nowe pojęcia, słowa klucze, takie jak m. in. równouprawnienie, tolerancja, płeć kulturowo-społeczna i neutralność światopoglądowa ? mówił ks. Bednarki i dodał, że ?odbył się wówczas swoisty marsz przez instytucje z marksizmem kulturowym?. Prelegent podsumowując zaznaczył, że ?konwencja jest tak naprawdę przeciwko rodzinie i kobietom?.

Kolejnymi prelegentkami były: Ewa Lichterowicz, dyrektor Częstochowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej i Ewa Wesołowska, psycholog, muzyk i pedagog. ?Praca z ofiarą przemocy wymaga wiedzy, troski i cierpliwości? ? mówiła Ewa Lichterowicz. Natomiast Ewa Wesołowska przybliżyła temat: ?Kobieta – rozpoznać jej piękno?. ? Kobieta i mężczyzna są inni, aby się uzupełniać ? podkreśliła Wesołowska. Podczas sympozjum ks. inf. Ireneusz Skubiś otrzymał odznaczenie Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej ?Medal im. bp. Teodora Kubiny?. W sympozjum wzięli udział m. in. członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji częstochowskiej.

(zobacz także:
1. ?Kobieta nadzieją chrześcijaństwa? ? sympozjum w Częstochowie.
2. ?Kobieta nadzieją chrześcijaństwa? ? sympozjum w ?Niedzieli?