Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej. MINUTA DLA POKOJU.

logo FIAC-2Po raz kolejny rusza akcja ?Minuta dla pokoju? zainicjowana w roku 2014 przez argentyńską i włoską Akcję Katolicką oraz Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej i Światową Unię Katolickich Organizacji Kobiecych.  Nie wymaga wiele wysiłku, wystarczy tylko w poniedziałek, 8 czerwca, o godzinie 13.00 , gdziekolwiek się znajdujesz, zatrzymać się, pochylić głowę i odmówić modlitwę o pokój zgodnie z własną tradycją, gdyż akcja adresowana jest do ludzi różnych religii.

Akcję zainspirowało spotkanie modlitewne w intencji pokoju, które  papież Franciszek zorganizował w Rzymie po swej pielgrzymce  do Ziemi Świętej ( 25 maja 2014 )   zapraszając  do swego domu  przywódców Izraela i Palestyny ? Szimona Peresa i Mahmuda Abbasa. Papież poprosił wówczas Kościół o modlitwę w intencji tego wydarzenia, a konkretnie  o pokój na Bliskim Wschodzie i dobry wynik spotkania modlitewnego. Franciszek zwrócił się do  wiernych ze słowami: „Proszę, nie zostawiajcie nas samych, módlcie się gorąco, aby nadszedł pokój, módlcie się, by Pan dał nam pokój na tej błogosławionej ziemi”.

Wydarzenie to  przyciągnęło uwagę światowej opinii publicznej. Odzew był też niezwykły. Jak wspomina Maria Grazia Tibaldi, sekretarz generalny Międzynarodowego Forum AK,  6 czerwca 2014 roku na propozycję argentyńskich struktur stowarzyszenia  Sekretariat IFCA wraz z WUCWO i włoską AK uruchomił inicjatywę Minuta dla Pokoju jako przygotowanie do watykańskiego spotkania. ?Poprosiliśmy o krótką, prostą modlitwę, właściwą dla każdego. W  krótkim czasie, z wielu krajów świata, otrzymaliśmy prawie 10.000 wiadomości na Facebooku. Do  modlitwy dołączyli ludzie różnych narodów, języków, kultur i religii. Dokładnie po roku, 8 czerwca, pragniemy  przypomnieć to spotkanie i  ponownie wezwać do Minuty dla Pokoju.

Jak twierdzą przedstawiciele Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, nie ma dnia bez konfliktu, w wyniku których cierpią i umierają tysiące bezbronnych ludzi. Trzecia wojna światowa praktycznie odbywa się na naszych oczach. „Jesteśmy świadomi, że budowanie pokoju jest trudne, ale życie bez pokoju jest udręką? – mówi  Maria Grazia Tibaldi. Dlatego sekretariat IFCA postanowił zintensyfikować modlitwę zwracając się nie tylko do swych członków, lecz wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie. ?Prosimy was, aby w poniedziałek 8 czerwca, o 13.00, dołączyć do modlitwy wszędzie tam, gdzie się znajdujecie – w pracy, w szkole, na uczelni, w swoich domach, w parafiach,  z rodziną, z przyjaciółmi, zatrzymajmy się, pochylmy głowy i wspólnie prośmy Boga o pokój?(…. ) ?Prosimy również kapłanów, aby wyszli na ulice dołączając do modlitwy, bo przecież jeśli dwóch lub trzech modlić się będzie razem…..?.

Inicjatorzy akcji proszą, aby w czasie niedzielnej Mszy św., 7 czerwca, zwrócić się do wiernych z prośbą o podjęcie inicjatywy Minuta dla Pokoju. Sekretariat IFCA proponuje, aby poniedziałkowa modlitwa stała się praktyką każdego tygodnia. Codziennie jesteśmy powołani, by być narzędziami pokoju, indywidualnie, w rodzinie, w naszych grupach i wspólnotach chrześcijańskich. Dołączcie do nas ?wrzucając? temat Modlitwy dla Pokoju na FB lub twitterze i zapraszając swoich przyjaciół, aby ją polubili. Wspierajmy papieża Franciszka  w jego dziele.

(Tekst papieskiej modlitwy można znaleźć pod adresem: Minuta dla Pokoju 2015
Bożena Ulewicz, Członek Zarządu Krajowego Instytutu AK ds. kontaktów z mediami