Konkurs i wystawa szopek

Największa w dziejach szopek krakowskich rozbłysła pełnym blaskiem w niedzielę 18 grudnia 2016 roku w Zielonej Górze. Sprowadzona do Winnego Grodu szopka wykonana została w 2010 roku przez Rodzinę Państwa Markowskich.

Szopka prezentowana w największej świątyni miasta w kościele pw. Ducha Świętego, zadziwiła zgromadzonych wywierając wielkie wrażenie. Strzeliste wieże sięgają 5 metrów wysokości a jej rozpiętość jest bliska 3 metrów, prace nad wykonaniem tego arcydzieła trwały trzy lata. Szopka zawiera elementy wszystkich 21 kościołów krakowskich. Zdobi ją m.in. fontanna z prawdziwą wodą oraz 108 przepięknych witraży.

Wystawie szopek krakowskich od czterech lat towarzyszy konkurs na najpiękniejszą szopkę. Do konkursu szkoły i parafie zgłaszają szopki wykonane przez poszczególne klasy i grupy parafialne. W tym roku do konkursu zgłoszono 27 szopek. Przystąpienie do konkursu umożliwia nie jednemu dziecku ale całej grupie wspólną integrację przy budowie pięknego radosnego dzieła – szopki betlejemskiej, dzieła, które też uwrażliwia i przypomina co jest najważniejsze w świętach Bożego Narodzenia ? mówi Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej.

Gratuluję pomysłodawcom i realizatorom tego dzieła, szczególnie Państwu Bożenie i Sławomirowi Ronowiczom, ze stowarzyszenia Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein, również członkom Akcji Katolickiej. Zachęcam innych w całej Polsce by jako ludzie Akcji Katolickiej byli inspiratorami wielu wydarzeń. Realizację wydarzenia wsparło wiele podmiotów.  Nie wszystko zawsze trzeba brać na własne barki. Wychodźmy do innych z zaproszeniem, z  propozycją przyłączenia  się, łączmy drobne krople dobra by je pomnażać i darować innym ? dodaje.

Cieszę się, że w Zielonej Górze pielęgnowana jest ta piękna kultura związana z Bożym Narodzeniem ? powiedział biskup i dodał, zostało jeszcze kilka dni do świąt Bożego Narodzenia, warto pomyśleć, aby w naszych domach zagościła nie tylko choinka, ale także szopka z Dzieciątkiem Jezus ? powiedział bp Lityński.

Konkurs i wystawa szopek odbywa się pod patronatem prezes KIAK Urszuli Furtak.

RF

patrz – galeria

??????????????????????