ŚW. ANDRZEJU BOBOLO, USŁYSZ NASZĄ MODLITWĘ.

obrazek Św. A. Bobola_1 Poprzez wieki istnienia państwa Polskiego, dotykały go liczne trudne doświadczenia. Jednak wielka wiara naszego narodu i wspólnie zanoszone modlitwy, wielokrotnie ratowały go w licznych wojnach, najazdach i rozbiorach. To nią umocnieni podnosiliśmy się z rozbiorów i dramatów wojen. Zanurzenie w Bożym Kościele pozwoliło przetrwać lata komunizmu.

Dziś Polska znów jest w potrzebie. Nie trzeba jej aktualnie ofiary naszego życia w obronie granic i suwerenności, ale potrzeba naszej modlitwy o jedność, szacunek i zachowanie Bożych wartości. Bez pomocy Bożej jest to chodzenie po omacku, tylko poprzez ufną i wytrwałą modlitwę możemy wiele uczynić dla naszej Ojczyzny.

Polska posiada swoich pięknych, wielkich i Świętych Patronów. Do tych szczególnych opiekunów zwracamy się w ojczystych potrzebach. Wiele środowisk podejmuje modlitwę różańcową, inne propagują nowennę pompejańską, wszystkie są potrzebne, piękne i zapewne miłe Bogu.

Akcja Katolicka w Polsce zaprasza wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy za Ojczyznę poprzez szczególne wstawiennictwo Św. Andrzeja Boboli, który w 2002 roku przez Jana Pawła II został ogłoszony drugorzędnym patronem Polski. Św. Andrzej Bobola jest także patronem Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. A tak, jako na piękny przykład, wskazał Św. Andrzeja Bobolę, w swojej encyklice Invicti athletae Christi Pius XII:

?Wzdryga się dusza na wspomnienie wszystkich tych mąk, które bohater Chrystusowy z niezłomnym męstwem i nieugiętą wiarą przecierpiał. (?) Powtórnie obity biczami, na wzór Chrystusa uwieńczony został dotkliwym spowiciem głowy, policzkami straszliwie sponiewierany i zakrzywioną szablą zraniony upadł. Niebawem wyrwano mu prawe oko, w różnych miejscach zdarto mu skórę, okrutnie przypiekając rany ogniem i nacierając je szorstką plecionką. I na tym nie koniec: obcięto mu uszy, nos i wargi, a język wyrwano przez otwór zrobiony w karku, ostrym szydłem ugodzono go w serce. Aż nareszcie niezłomny bohater około godziny trzeciej po południu, dobity cięciem miecza, doszedł do palmy męczeńskiej, zostawiając wspaniały obraz chrześcijańskiego męstwa.

Przy tej sposobności, przez słowa tej encykliki nie możemy nie zwrócić się wprost do wszystkich bardzo nam drogich synów Polski (?) Postępujcie nadal mężnie, ale z tą odwagą chrześcijańską, która idzie w parze z roztropnością i z tą mądrością, która umie bystro patrzeć i przewidywać. Wiarę katolicką i jedność zachowujcie. Wiara niech będzie przepasaniem bioder waszych; niech ona głoszona będzie po całym świecie, niech dla was i dla wszystkich będzie tym ?zwycięstwem, które zwycięża świat?.

Naszą wielką akcyjną modlitwę rozpoczęliśmy podczas czerwcowej pielgrzymki na Jasną Górę, oddając do Państwa dyspozycji, obrazek ze Św. Andrzejem Bobolą i załączoną modlitwą za Ojczyznę. Dziś odpowiadając na Państwa prośbę przekazujemy to szerzej poprzez stronę internetową. Ufni w Jego wstawiennictwo, trwajmy na modlitwie w intencji naszej Ojczyzny.

Urszula Furtak
Prezes Zarządu KIAK

obrazek Św. A. Bobola_2