Uroczystość zawierzenia Akcji Katolickiej bł. Pier Giorgio Frassatiemu

Od 11 lipca 2016 roku peregrynują po Polsce relikwie Błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego. Papież Franciszek posyła je dla umocnienia młodych całego świata, którzy spotkają się podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 16 lipca licznie zgormadzeni członkowie Akcji Katolickiej powitali je w kościele Św. Dominika na Służewie a dzień później przed kościołem Św. Anny w Warszawie, w którym to podczas uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem Jem. Kard. Kazimierza Nycza, w asyście licznych pocztów sztandarowych Akcji Katolickiej, Prezes KIAK Urszula Furtak dokonała Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej w Polsce Błogosławionemu Piotrowi Jerzemu Frassatiemu. Akt zawierzenia podpisali członkowie Zarządu Akcji Katolickiej w Polsce wraz z JE Biskupem Markiem Solarczykiem, Asystentem Kościelnym AK w Polsce. W uroczystości powitania, zawierzenia i wspólnego czuwania wzięła udział Pani Wanda Gawrońska, siostrzenica błogosławionego.

Pier Giorgio Frassati jako młody człowiek całego siebie oddaje potrzebującym. Włącza się w liczną działalność realizującą dzieła miłosierdzia. W 1918 roku rozpoczynając studia na politechnice w Turynie wstępuje również do Akcji Katolickiej. Rok później w ramach AK zostaje członkiem FUCI, Federacji Katolickich Studentów Włoskich oraz Młodzieży Katolickiej. W 1921 roku z entuzjazmem zaangażował się w Ravennie w organizację pierwszego zjazdu Akcji Katolickiej. Zainspirowany encykliką Rerum Novarum Papieża Leona XIII, wyrażał pogląd: ?miłosierdzie nie wystarczy, potrzebne są również reformy społeczne?. Papież w ukazywał w niej, że tylko dwa główne czynniki, hierarchia kościelna i wierni świeccy muszą współpracować, aby społeczeństwo zmierzało do właściwego celu i panował spokój społeczny. Błogosławiony Pier Giorgio Frassati, ma też swoje związki z Polską, którą odwiedził w 1922r. Polska rodzina Gawrońskich, spokrewniona jest z włoską rodziną Frassatich. Paweł II kiedy odwiedził grób Piotra Jerzego w Pollone, powiedział: ?Pragnąłem złożyć hołd temu młodemu człowiekowi, który potrafił w naszym stuleciu niezwykle skutecznie świadczyć o Chrystusie.?

Poprzez Akt zawierzono wszystkich z Akcji Katolickiej ale w sposób szczególny proszono o młodych aby z odwagą oddali się na służbę Bogu poprzez to dzieło: ?Ufając w Twoje wstawiennictwo przed Bogiem, polecamy Ci naszych Księży Asystentów, Zarząd i wszystkich Członków Akcji Katolickiej w Polsce. Spraw, aby przykład Twojego młodzieńczego życia i posługi w Akcji Katolickiej, stał się impulsem i zachętą dla polskiej młodzieży do służby Bogu poprzez Akcję Katolicką. Umocnij ich wiarę, dodaj odwagi i spraw by naśladowali Cię w czystości, dobroci, miłości i pobożności?.

film o Frassatim

powitanie relikwii

homilia Ks. Kard. Kazimierza Nycza

Zawierzenie Akcji Katolickiej bł. Piotrowi Frassatiemu

patrz –galeria (kliknij zdjęcie)

 

Akt Zawierzenia (kliknij – powiększ)

4.Akt zawierzenia AK w Polsce bł. Piotrowi Jerzemu Frasatiemu-1_cr