Wolna niedziela

31 maja br. minęło 18 lat od ukazania się listu apostolskiego Jana Pawła II o świętowaniu niedzieli ?Dies Domini? oraz 17 lat od VI Tygodnia Społecznego zorganizowanego przez Akcję Katolicką poświęconego również temu tematowi. Przeżywanie niedzieli stanowi ważny problem religijny i społeczny, dlatego podczas obrad VI Tygodnia Społecznego był on dyskutowany w odniesieniu do różnych aspektów naszego życia: wiary, kultury, obyczajów, gospodarki , ustawodawstwa. Akcja Katolicka była jednym z pierwszych środowisk w Polsce, które podjęło ten temat w odpowiedzi na list apostolski ?Dies Domini?.

Wzrastająca ilość małych i dużych sklepów, często czynnych w niedzielę, oraz zatrudnionych w tych sklepach pracowników, dała impuls do ponownego upomnienia się przez NSZZ Solidarność o wolną od pracy niedzielę.

W wyniku dwóch spotkań zorganizowanych przez NSZZ SOLIDARNOŚĆ  – Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń, na które zaproszono również Akcję Katolicką, powołano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu Handlu w niedzielę oraz opracowano projekt tej Ustawy. Projekt został złożony u Marszałka Sejmu RP, który w dniu 2 czerwca 2016 r. wydał postanowienie nr 14  o przyjęciu zawiadomienia  o utworzeniu Komitetu. Sprawę  ograniczenia handlu w niedzielę poparli też biskupi obradujący na 373 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Słowo zawarte w komunikacje potwierdziło dobrze obrany kierunek wsparcia inicjatywy przez Akcję Katolicką. Warto też wspomnieć wcześniej prowadzoną przez AK kampanię ?W niedzielę nie kupuję?.

Mając na uwadze nie tylko religijny, ale tez społeczny aspekt problemu pracy w niedzielę, zwracamy się z prośbą do  Prezesów  Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej, a także do Członków Parafialnych Oddziałów AK o podjęcie trudu zbierania podpisów na załączonych formularzach oraz zwrotne przekazanie ich na adres biura KIAK, aby łącznie przekazać je do komitetu inicjatywy ustawodawczej. Niech prowadzenie kampanii prowadzi do pozytywnego zakończenia sprawy i przyczyni się do tego, aby niedziela była rzeczywiście dniem dla Boga i dla rodziny.

Elżbieta Olejnik, koordynator inicjatywy z ramienia Zarządu KIAK

materiały do pobrania

Projekt ustawy

Uzasadnienie

Instrukcja zbierania podpisów

Lista poparcia Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele

logo WOLNA NIEDZIELA bt