XVI Dzień Papieski

dp16-plakpl-678x381XVI Dzień Papieski obchodzimy pod hasłem ?Bądźcie świadkami miłosierdzia!? Św. Jan Paweł II ustanawiając Święto Miłosierdzia Bożego zostawił nam zadanie, by przekazywać światu  ogień miłosierdzia. W nim świat może odnaleźć pokój a ludzie szczęście.  Miłosierdzie Boże jak uczył nas Św. Jan Paweł II jest słodką nadzieją człowieka grzesznego. Tajemnica Bożego Miłosierdzia jest w tym roku również najważniejszym priorytetem duszpasterskim Ojca Świętego Franciszka. Na tę tajemnicę zwraca uwagę w bulli ? Oblicze miłosierdzia? i ogłoszonym trwającym Nadzwyczajnym Świętym Roku Miłosierdzia. Wymiar ten podkreślony również został poprzez Ojca Świętego podczas Światowych Dni Młodzieży ?Błogosławieni Miłosierni?.

?Papieżu Bożego Miłosierdzia, módl się za nami? przyzywamy w litanii Św. Jana Pawła II.  Jednym z głównych wymiarów pontyfikatu św. Jana Pawła II było bowiem ukazywanie zarówno Kościołowi jak i światu Boga, który jest bogaty w miłosierdzie.

Tegoroczny XVI Dzień Papieski jest zatem odpowiedzią na apel papieża Franciszka: ?jakże pragnę, aby nadchodzące lata były naznaczone miłosierdziem tak, byśmy wyszli na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest już obecne pośród nas?.

Podobnie jak w latach poprzednich będzie on przebiegał w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym artystycznym i charytatywnym. Jednym z istotnych znaków miłosierdzia okazywanego potrzebującym będzie jak zwykle zbiórka środków na, ?żywy pomnik? św. Jana Pawła II czyli stypendia edukacyjne dla młodzieży. Modlitwa o miłosierdzie dla każdego człowieka i całego świata będzie stanowiła osnowę duchową tego dnia. Wydarzenia kulturalne i naukowe pomogą zrozumieć głębię ?niewypowiedzianej? tajemnicy Bożego miłosierdzia.

Serdecznie dziękuję przedstawicielom wielu środowisk Akcji Katolickiej w całej Polsce za liczne inicjatywy podejmowane z tej okazji.

Szczęść Wam Boże, radosnego świętowania!

 

Urszula Furtak, prezes KIAK