Z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę.

Z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę.073„Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem wiernych świeckich, którzy przeżywają swoją wiarę, formują się duchowo i intelektualne, są także zaangażowani w życie Kościoła na poziomie swoich parafii, diecezji, całego naszego kraju, a nawet poza jego granicami” – Biskup Marek Solarczyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej.

Po piątkowej uczcie intelektualnej w redakcji „Niedzieli”, przyszedł czas na ucztę duchową. W sobotę, 18. czerwca, licznie przybyli do archikatedry częstochowskiej pielgrzymi Akcji Katolickiej mieli okazję do wysłuchania koncertu Anity Dudczak, laureatki Grand Prix VI OFPP w Krakowie, wystąpień metropolity częstochowskiego arcybiskupa Wacława Depo, biskupa Marka Solarczyka – krajowego asystenta AK oraz prezes AK w Polsce Urszuli Furtak a także gości Zenona Handzla – prezesa Zarządu Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii oraz Piotra Kurianowicza- przedstawiciela Prezydium Krajowej Rady KSM.

W słowie skierowanym do pielgrzymów z Akcji Katolickiej Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo, nawiązując do znanej sentencji św. Jana Pawła II stwierdził: ?Tylko pilnujcie mi tych ścieżek?. W kontekście niniejszych słów wezwał Akcję Katolicką do bardziej żywego zaangażowania w rozpoczęte przed dwudziestoma laty dzieło apostolskie.

Krajowy Asystent Akcji Katolickiej – bp Marek Solarczyk – przypomniał członkom Akcji Katolickiej o tym, że w bieżącym roku przeżywamy 1050. rocznicę Chrztu Polski. W tym kontekście stwierdził, że: „Jeżeli tę pielgrzymkę traktujemy jako dziękczynienie za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę, to stajemy także przed pytaniem, co  zrobić, aby to, co jest dla nas wartością zostało uszanowane, żeby przynosiło owoce”.

Do zebranych w archikatedrze pielgrzymów krótkie wystąpienie skierowała również Urszula Furtak. ?Dziękuję za Waszą obecność, za trud i czytelne świadectwo przynależności do naszej akcyjnej rodziny.? ? powiedziała Prezes KIAK, zwróciła uwagę na to, że: „W ostatnim czasie nieustannie i z coraz większą troską zastanawiamy się co dalej z Akcją Katolicką. W jakim kierunku zmierza i jakie są jej potrzeby. 20 lat temu, dzisiejsze pokolenie ludzi dorosłych, biskupów, kapłanów i świeckich, odpowiedziało na głos i prośbę św. Jana Pawła II o odnowienie działalności. Dziś przybyło nam lat ale nie mamy wątpliwości, że to była dobra decyzja. Jesteśmy potrzebni Kościołowi. Mamy do wykonania ważne zadanie.

By zachować ciągłość misji, potrzebne jest nasze świadectwo. Tak, ale mamy wszyscy świadomość, że to też nie wystarczy. Odnowimy dziś, być może kolejny raz, nasze przyrzeczenia chrzcielne, umocnimy nasz fundament płynący z tego źródła wiary. Potrzeba byśmy otwierając się na ten powiew, zrozumieli by zaprosić parafialną młodzież i młode małżeństwa do swych parafialnych oddziałów, by dać im konkretne zadania. To oni dziś tak jak my przed laty muszą usłyszeć zaproszenie do tego Bożego dzieła jakim jest Akcja Katolicka. Nie bójcie się im oddać część swoich pomysłów i inicjatyw. Potrzeba więc wzajemnej odwagi zawierzenia i otwartych serc do pracy w Bożym Kościele.?

Podczas spotkania w archikatedrze częstochowskiej pani poseł Halinie Szydełko oraz organizatorowi Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Krakowie Stefanowi Majerczakowi wręczono medale ?Za dzieło apostolstwa?.

Po przemówieniach gości Zenona Handzla i Piotra Kurianowicza, członkowie Akcji Katolickiej w liczbie ponad 5. tys. osób, procesyjnie z orkiestrą, sztandarami, wyruszyli z archikatedry na Jasną Górę, by uczestniczyć w koncelebrowanej na Jasnogórskim Szczycie Eucharystii, dziękując Bogu za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę. Przemarszowi towarzyszyło śpiewanie pieśni oraz rozważanie tajemnic różańca, które prowadził ks. Jacek Michalewski.

W homilii skierowanej do członków AK, bp. Marek Solarczyk powiedział: ?Stajemy tutaj jako Akcja Katolicka, żeby oczywiście przyjąć to, co jest przed nami, rozważyć, znaleźć właściwe kierunki na ten czas, na obecne wyzwania. Jednak Matka Boża dzisiaj bardzo serdecznie nas tutaj przekonuje, że jak wybierzesz, jak zawierzysz, jak będziesz niósł Chrystusa, to On i moc Jego oddziaływania będzie poruszało najgłębsze tchnienia i tajemnice serc innych ludzi?.

W darze ołtarza złożono Matce Bożej pozłacane logo jako wotum dziękczynne, za dar odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce oraz 20 lecie działalności apostolskiej z prośbą o dalszą opiekę. Wspólne pielgrzymowanie zakończono odnowieniem Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej Jasnogórskiej.

Na zakończenie pielgrzymki członkowie Zarządu Krajowego rozdali ponad 5. tys. materiałów pro live, które są fizycznym potwierdzeniem faktu włączenia się AK w kampanię ?Kochamy każde dziecko? oraz w sprawy ochrony życia w Polsce. „W ten czytelny sposób wspieramy naszych pasterzy i wcielamy w życie postanowienia z konferencji, którą 28 maja 2016 r. w Warszawie zorganizowała AK wraz z Polską Federacją Ruchów Ochrony Życia – stwierdziła prezes KIAK Urszula Furtak. Pielgrzymujący na Jasną Górę członkowie Akcji Katolickiej zabrali je do swoich miejscowości. W parafiach na terenie Polski rozpoczną się działania związane ze zbieraniem podpisów poparcia pod apelem, które zostaną wręczone polskim parlamentarzystom.

Prezes Krajowego Instytutu dokonując analizy obecnej sytuacji w kraju powiedziała: „Drodzy członkowie AK, nasza Ojczyzna ciągle zmaga się z głębokimi podziałami i brakiem jedności, które to nie sprzyjają rozwojowi Polski. Dlatego też powstała inicjatywa wielkiej modlitwy za naszą Ojczyznę, poprzez wstawiennictwo Wielkiego Polaka, Św. Andrzeja Boboli”. Odpowiadając na powyższe wezwanie, każdy uczestnik pielgrzymki otrzymał z tej okazji okolicznościowy obrazek z wizerunkiem Św. Andrzeja Boboli na którym umieszczono modlitwę za Ojczyznę.

AD

patrz – galeria (foto. Roman Faryś)

Z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę.061

————————————–