Akcja Katolicka pamięta!

W poniedziałek 27 listopada br. w Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona Msza św. dziękczynna w 98 rocznicę urodzin śp. Prezydenta  Ryszarda Kaczorowskiego. Eucharystii przewodniczył ks. infułat Jan Miazek. Procesyjne wejście kilkunastu pocztów sztandarowych, w tym Akcji Katolickiej w Polsce, Członków Bractwa Kurkowego, hierarchów Kościoła, odśpiewanie hymnu polskiego na otwarcie uroczystości, było zapowiedzią wielkich przeżyć.

Kim był prezydent Ryszard Kaczorowski? Jaką przeszedł drogę, nim w końcu 1990 roku stał się osobą znaną w kraju? Przez wszystkie lata powojenne niewiele wiedzieliśmy o człowieku, który 26 listopada 1919 r. urodził się w Białymstoku, o  przykładnym harcerzu i instruktorze ZHP, konspiratorze i więźniu sowieckim, łagierniku i żołnierzu II Korpusu, rodaku popularnym w polskim Londynie na długo przed objęciem stanowiska ministra, członku Rady Narodowej, a na koniec osobie sprawującej godność prezydenta RP na uchodźstwie. Niewiele się to podkreśla, ale pan prezydent był członkiem Akcji Katolickiej  w Londynie zanim został prezydentem i ten status członka Akcji utrzymał do końca, był z tego bardzo dumny.

Wiele z przywołanych faktów życiorysu prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego przypomniał Ksiądz Infułat Miazek w kazaniu. W uroczystości uczestniczyła rodzina i przyjaciele. Przyjechali harcerze i uczniowie szkół, których patronem jest prezydent Ryszard Kaczorowski, byli żołnierze wojska polskiego i orkiestra policji. Po Mszy św. nastąpiło składanie wieńców i wiązanek kwiatów przy sarkofagu Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków. Wiązankę czerwonych róż z szarfą złożyła też delegacja Akcji Katolickiej. Po krótkim nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Świątynią Opatrzności Bożej, gdzie odbył się Apel Chwały Oręża Polskiego z kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego. Były wystąpienia pana posła Andrzeja Melaka oraz  przedstawiciela Urzędu Rady Ministrów.  Były salwy honorowe. Cała uroczystość, na którą zaprosiła pani Wicemarszałek Senatu  RP Maria Koc, wpisała się w program obchodów 100. rocznicy Niepodległości Polski.

Ryszarda Kaczorowskiego wspomina się z wielką radością i sentymentem. Był niezwykle ujmującym i bezpośrednim człowiekiem, miał dużo poczucia humoru. Cenił sobie Akcję Katolicką i ludzi świeckich zaangażowanych w to dzieło. Nie odmówił wywiadu do miesięcznika ?Wierzyć Życiem? w 2005 roku. Jako jedyny Prezydent RP na Uchodźstwie wyróżnił medalem Polonia Restituta wiele osób świeckich, w tym członków Akcji Katolickiej, za pracę dla Kościoła. On sam, na 50-lecie Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii otrzymał od Ojca Świętego Jana Pawła II najwyższe odznaczenie papieskie ? Wielki Krzyż Orderu Piano ? przyznawany tylko głowom Państwa.

Śp. Prezydent Ryszard Kaczorowski spoczął w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, wśród kilku innych osób, które jak On zginęli tragicznie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Pozostała pustka, smutek, wspomnienia i pamięć.

Elżbieta Olejnik
Członek Zarządu KIAK

patrz- galeria