Kto śpiewa, ten dwa razy się modli. Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej  ?Śpiewam mojej Ojczyźnie?.

W niedzielę 12 listopada 2017 r. po raz drugi odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej, organizowany przez Akcję Katolicką w Polsce,  zapoczątkowany wiele lat temu w Krakowie.

Wykonawcy Koncertu i ich opiekunowie zgromadzili się o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, aby uczestniczyć w Mszy św. w intencji Ojczyzny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Mirosław Milewski Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Obecni byli przedstawiciele Zarządu KIAK z p. prezes Urszulą Furtak na czele, prezesi diecezjalni Akcji Katolickiej, którzy zgłosili do udziału w Konkursie przedstawicieli swoich diecezji. Wystawiono Poczet Sztandarowy Akcji Katolickiej w Polsce.

Przybyłych członków AK oraz gości powitał proboszcz katedry ks. prałat Bogdan Bartołd, który życzył wiernym radosnego przeżywania niepodległości i wsłuchania się w treści utworów patriotycznych prezentowanych podczas koncertu. Natomiast bp Mirosław Milewski w wygłoszonej homilii wielokrotnie podkreślał znaczenie śpiewu w liturgii i w życiu codziennym. ?Od wieków ludzie stając na modlitwie przed Bogiem ? śpiewają!? ? stwierdził bp Mirosław. Podkreślił również, że chrześcijanie od początku uwielbiali Boga śpiewem. Asystent Krajowy zaznaczył również, że: ?śpiew nie jest dodatkiem do liturgii, ale jej częścią, która jednoczy wszystkich zebranych i nadaje jej uroczysty charakter?.     

Na zakończenie Eucharystii głos zabrała p. Urszula Furtak – prezes KIAK, która w krótkim wystąpieniu podziękowała Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Eucharystii. Następnie wszystkich zebranych zaprosiła na Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej do Sali Koncertowej Zamku Królewskiego.

***

O godz. 13.00 Sala Koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie wypełniła się ludźmi i śpiewem. Zgromadzonych solistów i gości powitała p. Joanna Ładzińska-Molak, znana i lubiana przez publiczność dziennikarka, która przez wiele lat redagowała i prowadziła telewizyjny niedzielny program ?Między niebem a ziemią ?, natomiast z Akcją Katolicką jest związana od początku reaktywowania stowarzyszenia. Pani prezes Urszula Furtak otworzyła uroczyście Koncert, nie szczędząc miłych słów pod adresem solistów mających za chwilę wystąpić. Nastrój był niezwykły, wszak dzień wcześniej 11 listopada, w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie,  odbyła się wielka inauguracja obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wielkość tego wydarzenia określiła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem JEm kard. Kazimierza Nycza, z udziałem abp. Henryka Hosera, abp. Salvatore Pennacchio ? nuncjusza apostolskiego, kilkunastu biskupów, kilkudziesięciu Księży, Prezydenta RP p. Andrzeja Dudy z Małżonką, p. Premier Beaty Szydło i wielu innych ważnych osobistości rządu, sejmu i senatu, że nie wspomnę potężnej delegacji członków Akcji Katolickiej. Natomiast wieczorem odbył się wspaniały koncert.

Wracając do Ogólnopolskiego Koncertu Pieśni Patriotycznej organizowanego przez Akcję Katolicką w Polsce pod hasłem ?Śpiewam mojej ojczyźnie? należy podkreślić, że odbył się on w wyjątkowym miejscu ? Zamku Królewskim w Warszawie, w historycznej Sali Koncertowej, w której z jednej ze ścian przyglądał się nam i przysłuchiwał w swym wizerunku król Stanisław August Poniatowski. Piękny jest wystrój Sali i piękna była dekoracja. Rozmieszczone dyskretnie roll-upy informowały o instytucjach mających swój udział w tym przedsięwzięciu.  Wśród gości obecny był dyrektor PGNiG SA w Warszawie OGiE p. Krzysztof Potera reprezentujący głównego Partnera Koncertu.  Obecni byli też przedstawiciele Zarządu KIAK oraz liczni prezesi DIAK. Wielką radością dla organizatorów była obecność ks. prof. dr. hab. Andrzeja Filabera  muzykologa, wykładowcy w wielu uczelniach w Warszawie, w kraju i za granicą, człowieka obdarzonego wielkim talentem muzycznym i pedagogicznym. Zaszczycił nas również swoją obecnością ks. prałat Henryk Zieliński, redaktor naczelny  tygodnika ?Idziemy?, odznaczony w dniu 11 listopada br. przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeniem państwowym.

Zabrzmiały pierwsze dźwięki, popłynęły pierwsze pieśni. Do wykonania utworów zgłoszono  15 wykonawców z 12 diecezji. Każdy z nich wykonał dwie pieśni patriotyczne związane z naszą historią.  W Koncercie wzięli udział artyści z archidiecezji białostockiej, diecezji bielsko żywieckiej, archidiecezji gdańskiej, archidiecezji krakowskiej, diecezji kieleckiej, archidiecezji poznańskiej, diecezji radomskiej, diecezji siedleckiej, diecezji tarnowskiej, diecezji toruńskiej, archidiecezji warszawskiej oraz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Rozpiętość wieku była różna. Repertuar urozmaicony, ale trzymający się tematu. Stroje najczęściej zgrane z tematyką pieśni i epoki. Wykonanie młodych artystów wzbudzało w nas duże, wzruszające wrażenie. Po wykonaniu utworów wręczane były dyplomy, statuetki i małe ale znaczące prezenty. Nie było nagród pierwszych, drugich i ostatnich ? wszystkie były jednakowe, ponieważ wkład pracy i czas  włożony w przygotowanie pieśni był ogromny. Każdy go poświęcał jak umiał, na miarę swego wieku.  Rozstawaliśmy się z nadzieją na spotkanie za rok.

Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP1, Polskie Radio i Katolicka Agencja Informacyjna.
Głównym Partnerem Koncertu był PGNiG SA.

Elżbieta Olejnik
Artur Dąbrowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

patrz – galerie