Sanktuarium Skrzatuskie. Dwudziestolecie Akcji Katolickiej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

W uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski i zarazem patrona Akcji Katolickiej swoje dwudziestolecie świętowała Akcja Katolicka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W tym szczególnym dniu członkowie i sympatycy Stowarzyszenia pielgrzymowali do Diecezjalnego Sanktuarium  Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Tu dziękowali Bogu za otrzymane łaski i, zawierzając się Maryi, prosili o opiekę na dalsze lata apostolskiego zaangażowania.

Spotkanie rozpoczął wykład ks. prof. Edwarda Sienkiewicza, który w swoim wystąpieniu nawiązując do Niedzieli Miłosierdzia Bożego mówił o tym szczególnym przymiocie Boga i  jego głębokim wymiarze społecznym.

Uroczystej Eucharystii w skrzatuskim sanktuarium przewodniczył pasterz diecezji bp Edward Dajczak. W homilii, nawiązując do przeczytanego Słowa Bożego  wskazywał, że Akcja Katolicka jest m.in. po to by odczytując znaki czasu prowadzić innych do Jezusa. ?Kościół nie może być statyczny, ciągle zachowywać się tak, jak wtedy, gdy zaczynała się Akcja Katolicka w naszej diecezji. Statut jest ten sam, ale świat jest inny, potrzebuje innych zachowań, innych środków komunikacji? ? mówił Biskup. Na koniec życzył Akcji Katolickiej by pielgrzymowała, by była w drodze i umacniając się w wierze dalej działała.

Dziękując Biskupowi za przewodniczenie Eucharystii Jolanta Drachl, prezes DIAK powiedziała m.in., że  ?Akcja Katolicka może stać się pomostem między hierarchią kościelną a świeckimi, także niewierzącymi. Wszystko po to, by razem budować wspólnotę. To budowanie bywa trudne, wymagające od obu stron cierpliwości, ale przynosi owoce?.

W uroczystości uczestniczyła również Bogumiła Kania-Łącka, członek Zarządu KIAK, prezes DIAK w Poznaniu, która odczytała słowo i życzenia skierowane do Jubilatów przez  Urszulę Furtak, prezesa KIAK. Prezes KIAK w swoim liście zwróciła uwagę, iż: ?Dzisiejsze czasy wymagają intensywniejszego i szerzej sięgającego apostolstwa. Dziś apostolstwo świeckich oznacza przede wszystkim apostolstwo bycia zwykłym uczciwym obywatelem, który dając przykład moralnie spójnego życia nie boi się także mówić o swojej wierze w swoim otoczeniu. Mamy dać przykład. Wielu nastolatków nie chce być dorosłymi a wielu dorosłych nieustannie chce być nastolatkami. Wszechobecny rozwój, szczególnie komunikacji nie tylko rozszerza teren możliwych działań apostolskich ale też rodzi wiele problemów. Niezbędna staje się zatem troska o gorliwe starania ludzi świeckich wykraczające poza utarte szlaki. Nie bójmy się wyzwań na całe życie. Zaufajcie Panu! mówił Ojciec Św. Franciszek?.

Świętowanie zakończył piękny koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II w wykonaniu Haliny Frąckowiak.

B. Ł.

patrz – galeria

XX lecie AK Diecezji Koszalińsko -Kołobrzeskiej (7)

 

http://koszalin.gosc.pl/
Karolina Pawłowska /Foto Gość zobacz galerię