WARSZTATY MEDIALNE SKUTECZNEGO INFORMOWANIA

do okna głównego (1)Przed nami oczekiwane warsztaty medialne dla przedstawicieli Akcji Katolickiej. Odbędą się one w dniach  01-02 lipca 2017r. w Domu Formacyjnym na Bielanach w Warszawie.  Kolejnymi częściami wykładowymi i praktycznymi pokierują:

1. Ks. Paweł Rytel ? Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
2. Prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz, Wydział Teologiczny UKSW w Warszawie
3. Paweł Rozwód, były zastępca redaktora naczelnego Polskiej Agencji Prasowej, Biuro Prasowe KEP
4. Sławomir Dynek, dziennikarz radiowy i prasowy, fotoreporter.

 Ponieważ środki społecznego przekazu odgrywają dziś ogromną rolę zarówno w życiu społecznym, ale też indywidualnym, powinniśmy i my w Akcji Katolickiej to wyzwanie podjąć bardziej przygotowani. Zachęcamy do poświęcenia swojego wysiłku by bardziej skutecznie wykorzystać media. Dziś życie bez informacji jest niemożliwe, jesteśmy bowiem społeczeństwem informacyjnym, dla którego informacja jest szczególnie ważna. Dzięki internetowi dostęp do wiadomości jest  prosty i powszechny. Odpowiednie  wyszukiwanie, selekcjonowanie i przetwarzanie informacji jest kluczową umiejętnością współczesnego człowieka.

 Spotkamy się pod okiem profesjonalistów, by szkolić się medialnie jak informować, jak chronić dobro a jednocześnie jak skutecznie je promować.  Jak stać się apostołem kreowania wizerunku Kościoła w mediach. Przybliżymy temat ile żyje informacja, poznamy jak ciekawie ją napisać i zaopatrzyć dobrym tytułem. Poruszymy temat przygotowania komunikatów i publikacji informacji przez media społecznościowe ale również potrzebnej reakcji oraz strategii działania przez informację. Podczas warsztatów pokażemy jak dobrze wykonać fotografię reporterską, na co zwracać szczególną uwagę by ukazać sens i emocje, a jednocześnie jak sprawnie udostępnić ją innym.

 Rozpoczęcie warsztatów zaplanowano w sobotę 1 lipca o godz. 11.00, zakończenie części merytorycznej spodziewane jest w godzinach wieczornych. Zakończenie całości spotkania niedzielnym śniadaniem. Zapraszamy do udziału w warsztatach i potwierdzenie udziału w Biurze KIAK max. do 20.06.2017 roku.

Urszula Furtak, prezes Zarządu KIAK

PROGRAM WARSZTATÓW

11.00 Wprowadzenie do warsztatów ? Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej

 11.10 Kreowanie wizerunku Kościoła w mediach – prof. UKSW dr hab. Monika Przybysz Wydział Teologiczny UKSW w Warszawie
– podstawowe zasady prawne obowiązujące w mediach
– przygotowanie komunikatów i publikacja informacji
– media społecznościowe

12.30 Jak chronić dobro a jednocześnie jak skutecznie je promować? – Ks. Paweł Rytel ? Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
– reakcja
– strategia działania
– rola rzecznika prasowego w Kościele

13.30 przerwa obiadowa

14.30 Konstrukcja informacji – Paweł Rozwód, zastępca redaktora naczelnego Polskiej Agencji Prasowej, Biuro KEP
– struktura tekstu dziennikarskiego
– przygotowanie informacji
– lido
– ile żyje informacja
– przygotowanie zaproszenie

16.00 Fotografia reporterska – Sławomir Dynek, dziennikarz radiowy i prasowy, fotoreporter. Współpraca z wydawnictwami m. in. Bernardinum, Edycja Św. Pawła
– zdjęcie, grafika
– sprzęt
– ujęcie tematu, emocje
– kompresowanie i przesyłanie zdjęć

 17.30 Kolacja

18.00 Warsztaty,  praca w grupach

 19.30 Podsumowanie warsztatów

do pobrania – program