XII Pielgrzymka biegowa do grobu bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

14 września br. kościół św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu  gościł uczestników Pielgrzymki biegowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku czci Męczenników Stanu Wojennego.

Od dwunastu lat w dniach 13 i 14 września (dzień urodzin ks. Jerzego) trzydziestoosobowa grupa biegaczy ? górnicy z kopalni ?Wujek? i ?Knurów- Szczygłowice? z Marianem Gruszką liderem grupy na czele –  pokonuje setki kilometrów z Katowic do Warszawy, aby w ten sposób uczcić pamięć bł. Ks. Jerzego-kapelana ?Solidarności? a także ludzi, którzy ponieśli ofiarę życia i zdrowia w czasie stanu wojennego. Organizatorami sztafety są: Społeczny Komitet Pamięci Górników z KW ?Wujek? poległych 16 grudnia 1981 roku, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ ?Solidarność?,  Stowarzyszenie Moja Gmina ? Nasz Powiat ? z Knurowa.

Asystentem i opiekunem duchowym biegaczy jest ks. Andrzej Wieczorek, który od dwunastu lat wspiera to przedsięwzięcie biorąc udział w przygotowaniach oraz swoją obecnością podczas sztafety. Od początku współudział w sztafecie ma Akcja Katolicka w Polsce.

W tym roku do grobu bł. Ks. Jerzego przybiegła czterdziestoosobowa grupa  członków Akcji Katolickiej z archidiecezji warmińskiej z prezesem DIAK p. Wojciechem Rucińskim na czele; z diecezji płockiej, pod czujnym okiem p. Sławomira Krysiaka przybyli gimnazjaliści z Pułtuska, natomiast grupa rowerzystów z Konstancina i Piaseczna  w formie asysty rowerowej towarzyszyła biegaczom od Janek. Od ośmiu lat archidiecezja warszawska w ten sposób uczestniczy w pielgrzymce biegowej.

Biegaczy przybyłych do grobu bł. Księdza Jerzego powitała p. Urszula Furtak prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Krzepiące słowo skierował również ks. Andrzej Wieczorek. Po modlitwie za wstawiennictwem bł. Księdza Jerzego delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Tradycyjnie zrobiono też wspólne pamiątkowe zdjęcie. O godz. 18.00 sprawowana była uroczysta Msza św. koncelebrowana, w której licznie uczestniczyły delegacje ?Solidarności? z Pocztami Sztandarowymi. Akcję Katolicką reprezentowali Członkowie Zarządu KIAK: p. prezes Urszula Furtak, p. Bogumiła Kania-Łącka, p. Elżbieta Olejnik i p. Janusz Leśniak a także p. Barbara Wątkowska z Płocka i wspomniany p. Wojciech Ruciński z Olsztyna. Obecna była również p. Magdalena Zakroczymska ? dyrektor Biura KIAK. Wystawione były Poczty Sztandarowe Akcji Katolickiej w Polsce i Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

Akcja Katolicka przygotowała procesję z darami. Jak każdego roku w powitaniu biegaczy i w uroczystej Eucharystii uczestniczyli prezesi i członkowie POAK archidiecezji warszawskiej. Wielu z nich od ponad trzydziestu lat pełni dyżury przy grobie Męczennika.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki biegowej spotkali się na agapie w Domu Rekolekcyjnym ?Amicus?, podczas której otrzymali pamiątkowe dyplomy. Był to również czas na rozmowę, wymianę upominków, okolicznościowe wystąpienia, pogłębienie wzajemnej życzliwości i rodzinnej atmosfery, z nadzieją na spotkanie w tym samym miejscu za rok.

Elżbieta Olejnik

patrz – galeria
foto: (1-33): J. Leśniak, T. Gołąb (Gość Niedzielny); (34 – 41): M. Zakroczymska