Zaproszenie na Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Sierpień to w naszym polskim katolickim kalendarzu miesiąc Maryi. Miesiąc jak żaden inny naznaczany rytmem pielgrzymiego szlaku prowadzącego rzesze ludzi do Maryi Królowej Polski. W Roku Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, z głębi serca zachęcam również Was drodzy członkowie Akcji Katolickiej do udziału w tych uroczystościach. Niech główne obchody Jubileuszu koronacji zaplanowane na 26 sierpnia, staną się okazją do wielkiego dziękczynienia Matce Bożej Jasnogórskiej za Jej opiekę nad polskim narodem.

W ręce Matki Bożej, złóżmy także trudne sprawy naszej Ojczyzny,  kiedy staniemy fizycznie i duchowo przed obliczem Czarnej Madonny. Razem ze św. Janem Pawłem II, podejmujemy ?testament? pozostawiony nam w pamiętnym Apelu Jasnogórskim z 1983 roku.

To właśnie wtedy Ojciec Święty, podczas Apelu Jasnogórskiego analizując słowo ?czuwam?, przypomniał nam, że oznacza ono to, że: ?czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje?.

Jako przygotowanie do tego wielkiego wydarzenia polecam osobiste dokonanie odnowienia Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej. Podobnie jak przy organizacji naszego udziału w poprzednich uroczystościach serdecznie proszę wystawienie pocztów oraz o zabranie naszych akcyjnych emblematów. O mobilizację i obecność proszę szczególnie ościenne diecezje. Do zobaczenia pod flagą Maryi.

Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

 

Program

26 sierpnia, sobota
9.30 – Czuwanie modlitewne ?Maryja w dziejach Kościoła i Narodu?

11.00 – Uroczysta Msza św. dziękczynna na Szczycie jasnogórskim z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz władz państwowych
– przewodniczy abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce
– homilia – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
– podczas Mszy św. nastąpi odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

18.30 – Procesja Eucharystyczna

19.00 – Msza św. – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

21.00-22.30 – Widowisko muzyczne ?Z Dawna Polski tyś Królową, Maryjo?, transmisja TVP 1

23.00-4.00 – Czuwanie modlitewne w bazylice jasnogórskiej

do pobrania:
Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej
Obrazek z Aktu Zawierzenia