Akcja Katolicka w II Kongresie Św. Ojca Pio

W dniach 28 i 29 września 2018 r. w Gdańsku odbył się II Kongres Św. Ojca Pio. Kongres to dwa dni bogatych spotkań, modlitwy i dyskusji pod hasłem ?Do nieba z Ojcem Pio?, to jedno z pięciu głównych krajowych wydarzeń Roku Jubileuszu św. Ojca Pio w Polsce.

Jubileusz 100-lecia od stygmatyzacji Świętego Ojca Pio oraz 50-lecia Jego przejścia do domu Ojca w wielu formach wydarzeń obchodzony jest na całym świecie. W Polsce przygotowania obchodów podjęła się Krakowska Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, kierując je zarówno do czcicieli świętego Stygmatyka, jak i do ludzi pragnących poznać jego sylwetkę. Celem Kongresu z jednej strony była popularyzacja duchowości Św. Ojca Pio na terenie Kościoła Polski północnej, a z drugiej strony integracja osób świeckich należących do Grup Modlitwy Ojca Pio, duchownych wspierających te grupy oraz osób zainteresowanych głębią duchowości Św. Ojca Pio.

Podczas Kongresu odbyło się łącznie 18 debat i paneli. W panelu drugiego dnia kongresowego dotyczącego solidarności międzypokoleniowej uczestniczyła Urszula Furtak – prezes KIAK, reprezentując Akcję Katolicką w Polsce, jako Głównego Patrona Wspierającego wydarzenia Roku Jubileuszu.

Wydarzeniom kongresowym w Muzeum II Wojny Światowej oraz w kościele pw. Św. Jakuba Apostoła towarzyszyło nawiedzenie relikwii pierwszego stopnia św. Ojca Pio.  Święty Ojciec Pio na swoim ciele przez 50 lat nosił znamiona męki Chrystusowej, stygmaty. Charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne.

I Kongres Świętego Ojca Pio w Gdańsku odbył się we wrześniu 2017 roku i zgromadził ponad 300 uczestników. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w północnej Polsce, na które przybyło tak wielu czcicieli świętego stygmatyka.

Magdalena Zakroczymska
Dyrektor Biura KIAK

galeria – patrz