Konferencja w auli tygodnika katolickiego ?Niedziela?

Piątkową konferencją w auli tygodnika katolickiego ?Niedziela? rozpoczęto bezpośrednie przygotowania do sobotniej XXIII Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę. W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej odbyły się wykłady formacyjne, które wygłosili: ?Kustosz Pamięci Narodowej?, popularyzatorka myśli i nauczania Prymasa Tysiąclecia, Anna Rastawicka oraz znany i ceniony wykładowca UKSW ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Przybyłych na spotkanie gości, w imieniu redaktor naczelnej ?Niedzieli? Lidii Dudkiewicz, powitał ks. Mariusz Frukacz i prezes KIAK, Urszula Furtak.

Tegoroczni prelegenci, z racji przeżywanej setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, w swoich wykładach nawiązywali do teologicznej koncepcji wolności. W swoim wykładzie Anna Rastawicka  omówiła zagadnienie wolności w nauczaniu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Powołując się na słowa Księdza Prymasa, prelegentka przypomniała, że: ?Już dzisiaj trzeba pracować dla Polski jutra?, by zachować wolność ducha i wolność narodową. Dodała przy tym, że Ksiądz Prymas wyraźnie podkreślał, iż: ?Wielką modrość stanowi umiejętne korzystanie z daru wolności w dobie krępowania i niewolenia ludzkich sumień i sumienia narodu?.

Metodę oraz sposób diagnozowania współczesnej przestrzeni cywilizacjno-kulturowej w oparciu o Dekalog, w wykładzie: ?Wolność sumienia a wolne sumienie.?, omówił ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz. Referent zwrócił uwagę na fakt, że to w ?przestrzeni sakralnej przechowywana była wolność w czasach, gdy Polska nie była niepodległym państwem?. Odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II, ks. Mazurkiewicz zwrócił uwagę na pilną potrzebę zróżnicowania pojęcia wolności słowa i wolności mowy oraz o budowanie szacunku względem prawdy w obszarze wolności.

O inicjatywie krakowskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów ?Do nieba z Ojcem Pio?, której patronuje m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, konferencje wyższych przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych oraz Akcja Katolicka w Polsce, mówił Andrzej Piotrowicz. Konferencję w ?Niedzieli? zakończyła wspólna modlitwa, którą poprowadził, asystent Akcji Katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej, ks. prof. Tadeusz Borutka.

Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce.

patrz – galeria
foto.: Artur Dąbrowski

 

 

 

 

 

 

 

foto.: Adam Stawiarski

Adam Stawiarski