Pielgrzymkowe spotkanie z angielską Polonią

Modlitwą Anioł Pański tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, rozpoczęła się 66 polska pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Aylesford, by tam z mocą Ducha Świętego uczyć się od Maryi służby Kościołowi.  Na zaproszenie Ks. Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii oraz Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej – organizatora pielgrzymki, uczestniczyła w niej Prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Złożenie wieńca pod tablicą katyńską poprzedziło rozpoczęcie Mszy św. której przewodniczył abp Tadeusz Wojda, pasterz Archidiecezji Białostockiej, sprawowanej przez kilkunastu kapłanów, z ks. Stefanem Wylężkiem ? Rektorem Polskiej Misji Katolickiej Anglii i Walii na czele. W pielgrzymce uczestniczył Konsul RP w Wielkiej Brytanii ds. Polonii.

Prezes KIAK Urszula Furtak, kierując słowo do zgromadzonych zaznaczyła, że przybywając do Maryi z wielu stron angielskiej ziemi dają ?piękne świadectwo wiary i przynależności do Kościoła, tworząc wyjątkową część tutejszej Polonii?. Nawiązując do obchodzonej rocznicy 100 lecia niepodległości zaznaczyła, że  ?świętując niepodległość niezależnie od miejsca gdzie się znajdujemy, towarzyszy nam refleksja ale nade wszystko radość i duma z bycia Polakiem. Duma z własnej Ojczyzny, która dziś kolejny raz powoli i z mozołem wstaje z kolan?. Pogratulowała zgromadzonym, szczególnie licznym rodzicom przybyłym z dziećmi ?wyboru sposobu przeżycia dzisiejszego dnia. Bowiem dzień z Maryją i Chrystusem w Eucharystii to dar dla Waszych rodzin. Przybywając tu razem darujecie Waszym dzieciom niemal uniwersytecki wykład. Wykład ważniejszy niż nauka języków i pozyskiwanie wiedzy. To też jest oczywiście ważne ale ten wykład daruje im skarb najcenniejszy, skarb miłości płynącej z wiary?.

Procesyjne przeżycie nabożeństwa różańcowego, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz uroczyste  poświęcenie i nałożenie szkaplerzy Matki Bożej zakończyły wspólne pielgrzymowanie.

Odwiedziny Polonii stały się okazją do bogatych spotkań i rozmów o Akcji Katolickiej zarówno w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym ale również z prezesami Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej przy polskich parafiach.

patrz – galeria