Polska w rękach Opatrzności Bożej. 100 lat niepodległej Ojczyzny.

Mszą św. dziękczynną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, z udziałem najwyższych władz państwowych z Prezydentem Andrzejem Dudą na czele, rozpoczęły się centralne obchody jubileuszu 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Na rozpoczęcie Eucharystii, której przewodniczył nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, list od Papieża Franciszka przeczytał Kard. Kazimierz Nycz.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański, abp Stanisław Gądecki w homilii podkreślił, że wolna Polska wiele zawdzięcza ludziom prawego sumienia ?Odzyskanej wolności nie rozwinie się ani się nie obroni, jeśli na każdym odcinku życia społecznego, gospodarczego i politycznego nie staną ludzie prawego sumienia zdolni oprzeć się nie tylko różnym zmiennym wpływom i naciskom zewnętrznym, lecz także temu wszystkiemu, co osłabia albo wręcz niszczy wolność człowieka od wewnątrz. Ludzie sumienia to ludzie duchowo wolni, zdolni do rozeznania w świetle odwiecznych wartości i norm, które się tyle razy sprawdziły, nowych zadań, przed jakimi Opatrzność stawia nas w chwili obecnej? ? powiedział.

Na zakończenie Mszy Św. dokonano Aktu dziękczynienia Polski, podczas którego dziękowano Bogu – Opatrzności naszej, za opiekę nad Polską, ale też zawierzono jej dalsze losy. W uroczystej Mszy św. dziękczynnej wzięła udział reprezentacja Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej oraz kilkunastoosobowa grupa prezesów diecezjalnych Akcji Katolickiej, z wielu stron naszego kraju. Zaproszenie Kard. Kazimierza Nycza przyjęli prezesi DIAK: Białegostoku, Kielc, Koszalina, Legnicy, Płocka, Poznania, Przemyśla, Radomia, Sandomierza, Siedlec, Tarnowa, Torunia, Włocławka, Zielonej Góry oraz miejscowego DIAK Archidiecezji Warszawskiej.

Wielu z nas wzięło udział w biało-czerwonym marszu niepodległości ?Dla Ciebie Polsko?. Zwieńczeniem świętowania był udział w koncercie w Świątyni Opatrzności Bożej, światowej prapremierze Mszy Dziękczynnej, napisanej specjalnie na stulecie odzyskania Niepodległości, przez Pawła Muzykę.

W wielu zakątkach naszego kraju, uczestnicząc w licznych wydarzeniach, towarzyszyły nam wyjątkowo podniosłe chwile i radość świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę upragnionej wolności. Niech, na co dzień towarzyszy nam radość z wiary, która Polakom dawała oparcie duchowe i siłę do walki o wolność.

Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

galeria – patrz