Śpiewam mojej Ojczyźnie. Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie

Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej Śpiewam mojej Ojczyźnie, który odbył się w Zamku Królewskim w Warszawie w sobotę 3 listopada 2018 r., jest już historią. Historią radosną i uroczystą ponieważ wpisuje się w jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbył się w roku, w którym czcimy 40. rocznicę inauguracji pontyfikatu Świętego Jana Pawła II, Papieża Polaka, Patrona Akcji Katolickiej w Polsce. Organizatorem Koncertu jest Akcja Katolicka w Polsce, która od kilkunastu kat realizuje tę wspaniałą i potrzebną inicjatywę, ale od trzech lat odbywa się to na scenie  Zamku Królewskiego w Warszawie.

W tegorocznej edycji Koncertu wystąpiło 250 wykonawców, w różnym wieku, z 19 diecezji w Polsce. Wysłuchaliśmy ze wzruszeniem pieśni znanych i nowych, skomponowanych specjalnie na tę okazję. Występowali indywidualni soliści oraz zespoły przy akompaniamencie własnych instrumentów, na żywo, co dodawało prezentacji utworów szczególnego blasku. Jak wspomniałam w Koncercie brały udział osoby w różnym wieku. Wszyscy byli doskonale przygotowani i dali z siebie wszystko, żeby podnieść rangę koncertu, przecież śpiewali swojej Ojczyźnie, Niepodległej. Sala Koncertowa w Zamku była wypełniona po brzegi. Z artystami przyjechali opiekunowie, ale też prezesi Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej, którzy tychże wykonawców wybrali. Każdy z obecnych na sali miał na pewno swoich ulubieńców,  ale jeszcze raz podkreślam, że poziom wykonywanych utworów był bardzo wysoki i podnosi się z roku na rok, co jest dobrym prognostykiem na najbliższą przyszłość. W podziękowaniu za występ wykonawcy otrzymali pamiątkową Statuetkę, Dyplom i Śpiewnik Pieśni Patriotycznej wydany przez Akcję Katolicką w Polsce.

Koncert poprowadziła w pięknym stylu pani Magdalena Gliszczyńska na co dzień redaktor Radia PLUS.

Wśród zaproszonych i obecnych na Sali Koncertowej Zamku Królewskiego gości  byli: p. Krzysztof Potera dyrektor OGiE  PGNiG S.A. w Warszawie ? głównego partnera Koncertu, p. Zenon Handzel prezes Instytutu Polskiej Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii, ks. prałat prof. dr hab. Andrzej Filaber ? przewodniczący Rady Artystycznej Koncertu, pan Maciej Małecki – poseł na Sejm RP, członkowie Zarządu KIAK oraz p. Urszula Furtak prezes Akcji Katolickiej w Polsce dusza i mózg przedsięwzięcia, z ogromnym wsparciem i osobistym zaangażowaniem dyrektor Biura KIAK p. Magdaleny Zakroczymskiej.  Żal było się rozstawać, ale nadzieją było spotkanie za rok. Piękna dekoracja kwiatowa zdobiąca scenę koncertową, złożona z białych i czerwonych róż,  została umieszczona po koncercie w archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela, w kaplicy,  przy grobie kard. Augusta Hlonda.

Elżbieta Olejnik
Członek Zarządu KIAK
Prezes Akcji Katolickiej AW

galeria – patrz