Zapraszam do Św. Wojciecha – Patrona Polski i Akcji Katolickiej

Serdecznie zapraszam, wzorem roku poprzedniego, do wzięcia udziału w zaplanowanych przez Archidiecezję Gnieźnieńską tegorocznych uroczystościach świętowojciechowych.  Odbędą się one w dniach 28 i 29 kwietnia i stanowić będą jednocześnie zakończenie jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Uroczystościom przewodniczyć będzie delegat papieża Franciszka, kard. Vincent Nichols – arcybiskup Westminster, prymas Anglii i Walii.

Szczególnie gorąco zapraszam delegacje Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej wraz z pocztami  sztandarowymi na główne uroczystości zaplanowane w niedzielę 29 kwietnia. Po procesji, która przejdzie ulicami miasta, z kościoła pw. św. Michała Archanioła na Plac św. Wojciecha u stóp katedry, sprawowana będzie o godzinie 10.00 suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Vincenta Nicholsa. Eucharystię koncelebrować będą przybyli do Gniezna biskupi.

Bezpośrednio po Mszy Św. proponujemy wspólne spotkanie wszystkich przybyłych do Gniezna delegacji Akcji Katolickiej. Na miejsce spotkania wyznaczamy plac z pomnikiem Bolesława Chrobrego, przed wejściem głównym do katedry. Wykonamy tam pamiątkowe zdjęcie, po czym udamy się wspólnie do ogrodów prymasowskich. W miarę możliwości bardzo prosimy o zgłoszenie w biurze KIAK delegacji, które już planują swój przyjazd.

Tego dnia wszystkie zabytki znajdujące się na Wzgórzu Lecha będą otwarte, bez opłat i biletów. Na wyjątkową gościnę zaprasza także Rezydencja Prymasów Polski i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z wystawą pt. Prymasi Polski Odrodzonej, koncentrująca się na  posłudze prymasów czasu przełomu: kard. Edmundzie Dalborze, kard. Auguście Hlondzie i kard. Stefanie Wyszyńskim, nawiązująca do przypadającej w tym roku 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Trwajmy przy św. Wojciechu jako naszym akcyjnym fundamencie. Raz jeszcze zapraszam, do zobaczenia w Gnieźnie.

Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce