80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Pamięć i przestroga.

W Polsce rozpoczęto liczne obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1 września 1939 roku.   Jako motyw przewodni przyjęto słowa ?Pamięć i przestroga?.  Płynie modlitwa za ofiary i weteranów II Wojny Światowej. Polacy zgromadzą się na licznych apelach pamięci, którym będą towarzyszyć kompanie honorowe i wystawione poczty  sztandarowe.  W wielu miejscach dokona się uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego, podkreślone złożeniem wiązanek kwiatów.

W symboliczny sposób również i Akcja Katolicka w Polsce wyraża wdzięczność bohaterom II Wojny Światowej i pielęgnuje pamięć o tych wszystkich, którzy w walce o wolność doświadczyli niewyobrażalnych cierpień a miliony z nich oddały swoje życie.

Hołd ofiarom II Wojny Światowej złożyła delegacja Akcji Katolickiej na czele z prezes KIAK Urszulą Furtak, prezes DIAK Archidiecezji Warszawskiej Panią Elżbietą Olejnik oraz prezes DIAK Diecezji Warszawsko?Praskiej Panią Katarzyną Jasińską. Pod ścianą bazyliki Archikatedralnej przy ul. Dziekaniej w Warszawie, obok miejsca  gdzie do roku 2010 mieściło się biuro krajowe Akcji Katolickiej w Polsce, delegacja odmówiła wspólną modlitwę i złożyła okolicznościowe kwiaty.

Północną część ulicy wypełnia boczna ściana kolegiaty. Niemal całe otoczenie ulicy uległo zniszczeniu w roku 1944, m.in. za sprawą eksplozji miny samobieżnej Goliath, która podczas Powstania Warszawskiego uderzyła w południową ścianę korpusu katedry św. Jana. Podczas odbudowy katedry w latach 1947?1956 w miejscu eksplozji w mur świątyni wmurowano gąsienicę innego pojazdu.

Katarzyna Jasińska
prezes DIAK Diecezji Warszawsko ? Praskiej

galeria –  patrz