Akcja Katolicka pamięta o ofiarach komunistycznego terroru stanu wojennego

13 grudnia wracamy pamięcią wstecz do tragicznych wydarzeń z 1981 r. Naszej pamięci, pośród tych ponurych wydarzeń, samoistnie narzuca się tekst z napisanej w latach osiemdziesiątych pieśni ?Ojczyzno ma?, spopularyzowanej dzięki Mszom Świętym za Ojczyznę, którym przewodniczył ks. Jerzy Popiełuszko. W 38 rocznicę stanu wojennego tekst z pieśni ks. Karola Dąbrowskiego, dotyczącego Ojczyzny: ?Tyle razy pragnęłaś wolności, tyle razy dławił ją kat. Ale zawsze czynił to obcy, a dziś brata zabija brat!?, nabiera szczególnego znaczenia.

Stan wojenny był okresem tragicznym w historii naszego kraju. Represje, więzienie i prześladowanie członków demokratycznej opozycji. Komuniści już w pierwszych tygodniach stanu wojennego pozbawili wolności przeszło 5000 osób. W czasie trwania stanu wojennego życie straciło około 40 osób, wśród których byli górnicy z kopalni ?Wujek?. Nigdy nie wolno nam zapomnieć o tym, że droga do wolnej Polski, zanurzona była we krwi wielu bezbronnych męczenników.

Od tamtego czasu prywatnie ale też jako prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko ? Gorzowskiej a dziś jako prezes Akcji Katolickiej w Polsce, zachęcam do refleksji, modlitwy i upamiętnienia tragicznych wydarzeń tamtego grudnia. Dziś także zachęcam by przyłączyć się do inicjatywy społecznej Instytutu Pamięci Narodowej ?Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło wolności?. Drodzy członkowie Akcji Katolickiej ale nie tylko, zachęcam do uczenia pamięci ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie świecy dziś 13 grudnia, o godz. 19.30 w ramach tzw.: „Światła Wolności” i wyeksponowania go w oknach swoich domów.

W ten sposób okażemy swój wyraz solidarności z ofiarami stanu wojennego oraz ich rodzinami. Niech ta prosta, prozaiczna czynność wzbudzi w nas świadomość, że nigdy nie uda się zagasić światła wolności, które się tli nie tylko w sercu polskiego narodu, ale w milionach polskich serc. Daru wolności, który jest tak ważny dla nas Polaków, nigdy nie uda się ugasić.

Niech żar „Światła Wolności” podsycany będzie nieustanną modlitwą różańcową każdego członka Akcji Katolickiej w intencji Ojczyzny.

Urszula Furtak
prezes Akcji Katolickiej w Polsce