Akcja Katolicka u swojego Patrona ? Św. Wojciecha

Przedstawiciele Akcji Katolickiej wzięli udział w gnieźnieńskich uroczystościach ku czci Św. Wojciecha Patrona Polski i Akcji Katolickiej. Do swojego Patrona wraz z pocztami sztandarowymi przybyły delegacje archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej oraz diecezji kaliskiej, pelplińskiej i zielonogórsko ? gorzowskiej. Spora część uczestniczyła w całości dwu dniowych wydarzeń.

Sobotnie wieczorne nieszpory rozpoczynające uroczystości poprowadził Biskup Płocki Piotr Libera, na zakończenie których w tradycyjnej procesji relikwie św. Wojciecha odprowadzono do kościoła Św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim, skąd licznie zgromadzeni biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa. Procesja powrotna z relikwiami Głównego Patrona Polski i innych licznych świętych i błogosławionych poprzedziła uroczystą niedzielną Sumę odpustową na Wzgórzu Lecha pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego.

Uroczystą Eucharystię wspólnie z abp. Stanisławem celebrowali polscy biskupi z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim z Poznania oraz nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, który pod koniec Mszy św. przekazał krzyże misyjne udającym się na misje. Tegoroczne uroczystości świętowojciechowe obchodzone były w łączności z 70. rocznicą ingresu do katedry gnieźnieńskiej Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny i Gniezna. W nawiązaniu do  obchodzonych rocznic w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto wystawę ukazującą dzieje Gniezna. Ekspozycję, a także inne zabytki Wzgórza Lecha udało się również odwiedzić członkom Akcji Katolickiej.

Obchody świętowojciechowe zakończyły się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczył bp Rafał Markowski z Warszawy. Delegacje Akcji Katolickiej spotkały się także na zorganizowanym przez gospodarzy – DIAK Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wspólnym posiłku.  Z głębi serca dziękuję za trud organizacji, przyjazdu i świadectwo przynależności do grona ludzi wierzących.

Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

galeria – patrz