Jasnogórska Pani Tyś naszą Hetmanką, Polski Tyś Królową i najlepsza Matką!

Dzień 3 maja to dla Polaków podwójne święto: Matki Bożej Królowej Polski oraz kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski odbyły się na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił JE Abp Stanisław Gądecki.  Został również ponowiony Milenijny Akt Oddania Polski z 3 maja 1966 roku, którego autorem jest Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Pamiątkowa tablica z fragmentem Milenijnego Aktu Oddania Polski, umieszczona przed wejściem do kaplicy Cudownego Obrazu, została odsłonięta i poświęcona przed Eucharystią.

Natomiast w Warszawie odbywały się uroczystości związane z 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 9.30 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem J.Em kard. Kazimierza Nycza. Uczestniczył w niej Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką, Premier Mateusz Morawiecki, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Parlamentarzyści. Następnie, na Placu Zamkowym, Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, po którym odbyła się krótka defilada wojskowa. Główna defilada Wojska Polskiego przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej przeszła o godz. 14.00 Wisłostradą. Wzięły w niej udział również służby podległe MSWiA oraz formacje z krajów sojuszniczych. Wśród gości zaproszonych na kolejne uroczystości w Warszawie obecna była prezes Akcji Katolickiej w Polsce p. Urszula Furtak z Małżonkiem.

Elżbieta Olejnik

galeria – patrz