Natura i misja kapłaństwa służebnego. Rekolekcyjna modlitwa, medytacja i owocne spotkania.

W dniach 4 ? 7 listopada w Poznaniu w Seminarium Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej odbyły się doroczne rekolekcje kapłańskie dla asystentów diecezjalnych Akcji Katolickiej. W tym roku posługę rekolekcjonisty pełnił ks. dr hab. Jan Bartoszek, asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej.

Trzy rekolekcyjne dni były wypełnione modlitwą, medytacją oraz spotkaniami i wspólną wymianą myśli i doświadczeń ? a wszystko to osnute wokół tematu: ?Natura i misja kapłaństwa służebnego?. Wspaniale na ten temat nauczał patron Akcji Katolickiej w Polsce – św. Jan Paweł II w adhortacji ?Pastores dabo vobis?, z której, niczym ze źródła wody żywej wielokrotnie czerpaliśmy ubogacając siebie nawzajem. Poszukiwaliśmy istoty kapłaństwa we współczesnym świecie i jego relacji tak do całej wspólnoty Kościoła, jak i do samej Akcji Katolickiej. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, kim powinien być dziś kapłan, jak służyć wspólnocie, jak wciąż formować samego siebie i innych, jak przeżywać miłość do Chrystusa i Jego krzyża. Konferencje i wspólne modlitwy prowadziły do kulminacyjnego momentu rekolekcji, jakim była niewątpliwie spowiedź święta.

Rekolekcje były też wspaniałą okazją do wspólnego spotkania się księży asystentów z całej Polski, do podzielenia się swoją praca i posługą, do wspólnego zastanawiania się, jak jeszcze owocniej służyć Akcji Katolickiej.  Tym przemyśleniom przewodniczył ks. bp. Mirosław Milewski krajowy asystent Akcji Katolickiej. Swoimi uwagami i pomysłami podzielił się z nami także metropolita poznański ks. abp. Stanisław Gądecki, który gościł nas w swojej rezydencji; ponad godzinne spotkanie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski stało się niezmiernie ciekawym forum wymiany myśli pastoralnych.

Na rekolekcyjnej drodze odwiedziła nas pani Prezes Zarządu KIAK Urszula Furtak i pani Prezes Zarządu Diecezjalnego AK Archidiecezji Poznańskiej Bogumiła Kania-Łącka. Odwiedziny pozwoliły na wieczorny dialog o kierunkach pracy Akcji Katolickiej w Polsce w nadchodzącym roku.

Dziękując Bogu za tegoroczne rekolekcje, rozjeżdżaliśmy się z nadzieją i postanowieniem na podobne spotkanie za rok w Warszawie.

Ks. Krzysztof Jończyk
asystent kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej

galeria – patrz