Odnowi oblicze ziemi

 Pod takim hasłem 6 stycznia 2019 roku, przejdzie ulicami miast i miasteczek Orszak Trzech Króli, który właśnie świętuje 10 rocznicę powstania. 

W tym roku do Orszaku Trzech Króli zgłosiło się ponad 750 Orszaków w Polsce i 22 poza jej granicami między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Ukrainie, w Chicago, Boliwii, Kazachstanie i Palestynie. Motywem przewodnim będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi słowami św. Jana Pawła II podczas homilii na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 roku ? ?Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi! Tej Ziemi!?. 

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole ?Żagle? w Józefowie pod Warszawą prowadzonej przez Stowarzyszenie ?Sternik?. O jej powodzeniu świadczy udział tysięcy osób w Orszakach organizowanych w Polsce i na świecie. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że współorganizatorem a w wielu miejscowościach organizatorem Orszaku Trzech Króli jest Akcja Katolicka diecezjalna lub parafialna.  

 A teraz trochę historii: Obchody święta Epifanii odnotował rzymski historyk Ammianus Marcellinus. Dzięki zapiskom pątniczki Egerii dowiadujemy się, że w 385 r. w Betlejem i w Jerozolimie uroczyście świętowano Boże Narodzenie i Epifanię.  Również w Polsce, po przyjęciu chrztu przez księcia Mieszka I, zaczęto świętować Boże Narodzenie i święto Trzech Króli. I tak było przez wieki. Dopiero władze komunistyczne, w 1960 roku skreśliły to święto z kalendarza.  O przywrócenie święta Trzech Króli upomniał się, Pan Jerzy Kropiwnicki podczas uroczystego spotkania opłatkowego w KEP organizowanego dla włodarzy miast związanych z Janem Pawłem II.  Konsekwentne starania o przywrócenie ważnego dla katolików święta powiodły się.

Swój niekwestionowany wkład w jego przywrócenie ma Akcja Katolicka, która włączyła się z powodzeniem w akcję wsparcia m.in. poprzez zbieranie podpisów pod projektem ustawy.

Od 6 stycznia 2011 roku święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy i możemy obchodzić je uroczyście nie tylko w domach i kościołach, ale też na ulicach naszych miast.

Elżbieta Olejnik

patrz – galeria (zdjęcia z Orszaków w 2018)