Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie. Bądźmy apostołami niedzieli i sami świętujmy.

W sobotę, 21 września 2019 r. odbyło się Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie. Kolejny już raz zebrani pochylili się nad propozycją, jaką daje nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022. Jego temat brzmi: ?Wielka tajemnica wiary?.

Forum poprzedziła Eucharystia w kościele pw. św. Rocha, której przewodniczył gość OFD arcybiskup Gintaras Grušas, Metropolita Wileński, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy. Wygłosił on również konferencją pt. Eucharystia ? dar dla Kościoła. Tekst homilii i wystąpienia można znaleźć na stronie KEP i Archidiecezji Poznańskiej.

Otwierając Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie, w gościnnych progach Politechniki Poznańskiej, abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP zadając pytanie: Po co nam Forum? udzielił jednocześnie odpowiedzi: Aby w sposób rozumny odpowiadać na codzienne pytania. Zauważył także, że dobrze przeżyta Eucharystia owocuje w codziennym życiu. Natomiast gospodarz miejsca, rektor prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, witając zebranych dał piękne świadectwo posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św.

O założeniach Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 opowiedział abp Wiktor Skworc Metropolita Katowicki, Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Zaznaczył, jak wielkie stoi przed nami zadanie: Bądźmy apostołami niedzieli i sami świętujmy! Z wielkim zainteresowaniem zebrani w auli przedstawiciele różnych grup duszpasterskich, parafialnych rad duszpasterskich, szafarzy nadzwyczajnych, kapłani diecezjalni i zakonni, osoby życia konsekrowanego wsłuchali się także w konferencje o. dr. Dominika Jurczaka OP, Prezesa Fundacji i dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie Najświętsza ofiara traktującej o liturgii Słowa oraz ks. dr. hab. Daniela Brzezińskiego, profesora UMK w Toruniu Dziękczynienie i uwielbienie Ojca dotykającego istoty dziękczynienia podczas sprawowanej liturgii eucharystycznej. Cieszy fakt, że wśród zebranych sporą grupę stanowili członkowie Akcji Katolickiej m. in. z diecezji: toruńskiej, bydgoskiej, kaliskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i płockiej oraz archidiecezji łódzkiej. Obecna była prezes KIAK Urszula Furtak wraz z małżonkiem. Oczywiście nie zabrakło prezes DIAK Archidiecezji Poznańskiej Bogumiły Kani-Łąckiej, członków Zarządu DIAK i przedstawicieli POAK z terenu Archidiecezji Poznańskiej.

Całość poprowadził ks. Krystian Sammler. Forum towarzyszyła wystawa fotograficzna figur Matki Bożej Tyś nam Królową, na którą złożyły się nadesłane przez członków i sympatyków Akcji Katolickiej zdjęcia. Spotkanie uatrakcyjnił występ kwintetu dętego Master Brasse.

Jolanta Horowska

W ślad za podziękowaniami abp Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego KEP, tą drogą pragnę podziękować  wszystkim obecnym przedstawicielom Akcji Katolickiej na czele z Prezesami DIAK za obecność i dalszą formację, a organizatorom z DIAK Archidiecezji Poznańskiej na czele z Prezes Bogumiłą Kania-Łącką za trud organizacji.

Urszula Furtak
Prezes KIAK

galeria – patrz