Polska jest zespolona sercem wiary. Jej siłą jest wiara Chrystusowa – Kard. Stefan Wyszyński

W dniu 6 lutego 1949 roku odbył się ingres bpa Stefana Wyszyńskiego prymasa Polski do prokatedry Warszawskiej. W 70 rocznicę tego wydarzenia, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie,  była sprawowana uroczysta Msza św., której przewodniczył  JEm Kardynał Kazimierz Nycz z udziałem JE bpa Rafała Markowskiego i ponad 30 kapłanów.

Bp Stefan Wyszyński, po śmierci prymasa Augusta Hlonda, został mianowany przez papieża Piusa XII arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył się 2 lutego 1949 roku, natomiast ingres w Warszawie miał miejsce 6 lutego tegoż roku. Z  powodu zniszczeń wojennych, w tym doszczętnie zburzonej archikatedry warszawskiej, uroczystość odbyła się w prokatedrze, którą to funkcję pełnił kościół seminaryjny.

?Od dziś zaczyna się moja droga przez Warszawę. (?) Dzisiaj muszę pokochać Warszawę i oddać jej swe siły i życie. Oby Bóg ? Miłość nadał tej pasterskiej miłości swoje oblicze ojcowskie? ? napisał bp St. Wyszyński w swoich zapiskach opublikowanych w I tomie ?Pro memoria?.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. kard. Kazimierz Nycz przypomniał najważniejsze, ale i najtrudniejsze momenty z życia Prymasa Tysiąclecia. Mówiąc o ogłoszonym w grudniu 2017 roku przez Papieża Franciszka dekrecie o heroiczności cnót  kard. Stefana Wyszyńskiego  Metropolita Warszawski, kolejny raz, zachęcił wiernych do modlitwy o rychłą beatyfikację  Sługi Bożego. ?Nie traćmy czasu na zgadywanie jej terminu. Nikt go dziś nie zna. Pan daje nam czas, myślę że niedługi, byśmy się do niej dobrze przygotowali. Żebyśmy tym pokoleniom, które przyszły po nas przybliżyli życie, dzieło i osobę? ? powiedział kard. Nycz.  ?To jest nasze najważniejsze zadanie, oprócz modlitwy  o beatyfikację i dziękczynienia za życie Prymasa Wyszyńskiego, aby przybliżać jego postać: w parafiach, w mediach, poprzez konferencje naukowe, w szkołach?  ? podkreślił Hierarcha.

W uroczystej Mszy św. uczestniczyła p. Urszula Furtak prezes Zarządu KIAK, pisząca tę relację Elżbieta Olejnik, prezes DIAK AW, wystawiony był Poczet  Sztandarowy Akcji Katolickiej, a wśród wiernych zgromadzonych w archikatedrze liczną grupę stanowili członkowie Akcji Katolickiej.

Elżbieta Olejnik

W tytule zawarto słowa z przemówienia bpa S. Wyszyńskiego podczas ingresu do prokatedry Warszawskiej 6 II 1949 r.

galeria – patrz