Posiedzenie Krajowej Rady Misyjnej

Pod przewodnictwem Ks. Bp Jerzego Mazura SVD, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie obradowała Krajowa Rada Misyjna. Głównym tematem spotkania było przygotowanie do planowanego na październik 2019 Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego ogłoszonego przez papieża Franciszka w 2017 roku.

W roku 2019 przypada setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego Maximum illud, którym pragnął rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego. Papież Franciszek w liście skierowanym na ręce prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoniego ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym aby wzmocnić zapał działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes. Mottem są słowa: ?Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie?.

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Misyjnej Ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży przedstawił powiązanie młodych z podjęciem misji w  kontekście Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Propozycje działań w przygotowywaniu i przeżywaniu Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego przedstawił Ks. prał. dr Tomasz Atłas, dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. W dyskusji rozważano jak konkretne środowiska misyjne, wspólnoty, ruchy kościelne i stowarzyszenia w tym Akcja Katolicka w Polsce reprezentowana przez prezes Zarządu  KIAK Urszulę Furtak, mogą zaangażować się w przygotowanie i przeżywanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Na dalsze przygotowania i prowadzenie szerokich dzieł misyjnych i apostolskich pobłogosławił zebranym ks. bp Jerzy Mazur SVD.

Elżbieta Olejnik