Św. Andrzej Bobola – Męczennik za wiarę

16 maja to dzień, w którym wspominamy św. Andrzeja Bobolę, wielkiego świadka wiary. Centralne uroczystości ku czci Świętego odbyły się w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61, gdzie znajdują się Relikwie św. Andrzeja Boboli zachowane w całości.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył JEm kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił O. Arturo Sosa SJ Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego, który był gościem specjalnym uroczystości. Przy ołtarzu był również bp Piotr Jarecki i Ordynariusz Diecezji Warszawsko Praskiej bp Romuald Kamiński.  Sanktuarium wypełnione było po brzegi wiernymi z Archidiecezji Warszawskiej, pielgrzymami i parafianami. Liczną grupę stanowili, jak każdego roku, członkowie Akcji Katolickiej  Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej.  Wystawiono siedem Pocztów Sztandarowych Akcji Katolickiej. Zarząd Krajowy Akcji Katolickiej w Polsce reprezentowała pisząca te słowa Elżbieta Olejnik.

Po Mszy św. kard. Kazimierz Nycz odmówił wraz z wiernymi  Litanię do św. Andrzeja Boboli. Można było ucałować relikwie Świętego. Na zakończenie, w sposób szczególny, wybrzmiały słowa pieśni:

Patronie Polski Andrzeju Bobolo,
Ucz nas przez życie iść za Bożą wolą!

 Elżbieta Olejnik

galeria- patrz