Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Katedrze Wawelskiej

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Katedrze Wawelskiej miała w tym roku szczególna oprawę. Było to nie tylko święto patronalne Akcji Katolickiej, ale także zakończenie obchodów rocznicy 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. Na rozpoczęcie Mszy św. wybrzmiał dzwon Zygmunta. Mszy przewodniczył wysłannik Papieża Franciszka Kardynał Dominique Mamberti w obecności Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, licznego grona biskupów polskich, przedstawicieli Prezydenta RP oraz władz wojewódzkich i samorządowych. Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski w powitaniu stwierdził, że kryterium niepodległości Rzeczypospolitej jest obecność nuncjusza apostolskiego w Polsce. Przed 100 laty nuncjusz przybył do Ojczyzny w lipcu 1919 roku a od sierpnia 1989 roku wznowiono po okresie komunizmu stosunki dyplomatyczne z Watykanem.

Po uroczystości w Katedrze orszak Akcji Katolickiej przemaszerował pod Krzyż Katyński gdzie złożono wieniec oraz odmówiono modlitwę.

Spotkanie okolicznościowe miało miejsce w Auli Księży Misjonarzy.  Prezes Grażyna Kominek wręczyła medale AK wyróżnionym instytucjom i osobom oraz legitymacje nowym członkom. Zebrani wysłuchali także referatu o Słudze Bożym Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Całość zakończyła wspólna agapa.

Akcję Katolicką w Polsce reprezentował
Kazimierz Kryla, Wiceprezes Zarządu Krajowego

galeria – patrz