Uroczystości Trzeciego Maja

Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

To jedno z najważniejszych świąt maryjnych w naszej Ojczyźnie. Główne obchody odbywają się na Jasnej Górze, gdzie od wieków Maryja odbiera cześć jako Matka i Królowa naszego Narodu. Święto wyraża wiarę Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

Dzień 3 maja, to także Narodowe Święto Trzeciego Maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji majowej z 1791 roku. Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919, przywrócono je po okresie PRL w 1990.

Tego dnia odbędą się liczne Msze Święte, w których modlić się będziemy za naszą Ojczyzną, polecając ją dobremu Bogu za przyczyną NMP Królowej Polski. Ten dzień to również liczne wydarzenia patriotyczne. W wiele z nich włącza się Akcja Katolicka. Za wszystkie inicjatywy serdecznie dziękuję. Dobrego świętowania!

Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce