Zapraszamy do Św. Wojciecha – Patrona Polski i Akcji Katolickiej

Wzorem lat poprzednich uroczystości świętowojciechowe, wpisane zostały w ogólnopolskie kalendarium Akcji Katolickiej. Serdecznie zapraszamy, do wzięcia udziału w tegorocznych gnieźnieńskich uroczystościach, które odbędą się w dniach 27 i 28 kwietnia. W sobotni wieczór rozpoczną je nieszpory o św. Wojciechu sprawowane w Bazylice Prymasowskiej o godz. 19.30 z homilią Biskupa Piotra Libery, Biskupa Płockiego. Po nich procesja z relikwiami św. Wojciecha i św. Jana Pawła II oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych przejdzie ulicami Gniezna do kościoła św. Michała. Wieczorne uroczystości zakończy tam Apel Jasnogórski.

W niedzielę 28 kwietnia o godz. 9.15 główne obchody rozpocznie uroczysta procesja z relikwiami i pocztami sztandarowymi z kościoła św. Michała na plac przed Katedrą gdzie o godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie Metropolita Lubelski, Arcybiskup Stanisław Budzik. Przedstawicie młodzieży, otrzymają Pismo Święte a pod koniec Mszy św. Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, nałoży krzyże misyjne grupie osób przygotowujących się do posługi misyjnej. Obchody odpustowe zakończą o godz. 16.00 nieszpory sprawowane przez Ks. Biskupa Rafała Markowskiego, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej.

Raz jeszcze serdecznie zapraszamy przedstawicieli Akcji Katolickiej szczególnie północno-zachodnich i centralnych diecezji do dania świadectwa przynależności do wspólnoty Kościoła w Polsce, która przez wieki budowała  wiarę na męczeństwie naszego świętego Patrona.

Bezpośrednio po Mszy Św. proponujemy wspólne spotkanie wszystkich przybyłych do Gniezna delegacji Akcji Katolickiej. Po pamiątkowym zdjęciu wspólnie udamy się do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Archidiecezji Gnieźnieńskiej na obiad i radosne spotkanie.  W miarę możliwości bardzo proszę o zadeklarowanie swojej obecności jeszcze w terminie przed świątecznym.

Zgłoszenia udziału w niedzielnej uroczystości (28.04.2019) delegacji z poszczególnych DIAK:
– termin zgłoszenia: do 20 kwietnia 2019 roku
– mail: wojtczak.nowak@op.pl
– tel. 602 427 369
– miejsce obiadu i spotkania:  CEF, ul. Seminaryjna 2
– koszt obiadu wynosi 18 zł./os. Płatne na miejscu zbiorczo od poszczególnych delegacji z diecezji.

W załączeniu udostępniamy również mapkę uroczystości, która ułatwi rozeznanie okolicy. Tuż przy placu katedralnym jest parking, skąd można dojechać do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, ale też z placu celebry można przejść pieszo przez furtę i ogrody zaznaczone na planie.

Tego dnia tradycyjnie już wszystkie zabytki znajdujące się na Wzgórzu Lecha będą otwarte, bez opłat i biletów. Na wyjątkową gościnę zaprasza także Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Trwajmy przy św. Wojciechu, jako naszym akcyjnym fundamencie. Już dziś serdecznie dziękuję Pani Krystynie Wojtczak ? Nowak, Prezes DIAK Archidiecezji Gnieźnieńskiej za pomoc w organizacji tego podniosłego wydarzenia i naszego spotkania. Raz jeszcze serdecznie zapraszamy, do zobaczenia w Gnieźnie.

Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

Krystyna Wojtczak ? Nowak
Prezes DIAK Archidiecezji Gnieźnieńskiej