Królowo Polski ? módl się za nami!

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Akcja Katolicka w Polsce wraz z całym polskim narodem, duchowo łączy się z wydarzeniami w Jasnogórskim Sanktuarium. W wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, naród polski otrzymał przedziwną pomoc i obronę. W tym trudnym czasie zmagania się z chorobą Covid 19, z głęboką wiarą uklęknijmy 3 maja 2020 r. przed Jej świętym obliczem, by zawierzyć Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej. Dokona tego, w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, podczas Mszy św. o godz. 11.00 abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Całość będzie transmitowana przez TVP3 i TV Trwam.

Majowy czas modlitwy, od wieków poświęcamy Maryi. Papież Franciszek, w liście do wszystkich wiernych, zachęca nas w tym roku, aby podjąć odkrycie na nowo piękna odmawiania modlitwy różańcowej w domach, w kręgu naszych rodzin. Niezmiennie, jeden dziesiątek różańca niech tworzy naszą tarczę dla ministra Szumowskiego.

?Pokaż światu Królową? to inicjatywa tygodnika katolickiego ?Niedziela?, zachęcająca wiernych w Polsce, aby w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wystawili w oknach domów wizerunek Matki Bożej. Zachęcam do włączenia się w tą inicjatywę. Drodzy członkowie Akcji Katolickiej, niech temu aktowi towarzyszy głębokie zawierzenie Maryi, na wzór naszego św. Patrona Jana Pawła II. Niech nie będzie to tylko kolejna akcja, która niewiele kosztuje.

Majowe wydarzenia przywołują w pamięci obronę Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., śluby Matce Bożej złożone przez króla Jana Kazimierza a także rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W maju dziękujemy Bogu w 100. rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II. Przez czas epidemii odsunięto w czasie beatyfikację Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który wszystko postawił na Maryję.  Już dziś przywołujemy też zbliżającą się 100. rocznicę Cudu Nad Wisłą, kiedy za przyczyną Najświętszej Maryi Panny nasza Ojczyzna i cywilizacja europejska została ocalona od bolszewickiego panowania.  Pomimo sporych ograniczeń w organizacji wydarzeń patriotycznych, które od lat podejmuje Akcja Katolicka, z radością odczytujemy wiadomości o ogłoszonych konkursach i inicjatywach z wykorzystaniem mediów.

W tym roku liturgiczna uroczystość NMP Królowej Polski przypadająca 3 maja, zbiega się z obchodem 4. niedzieli wielkanocnej. Zgodnie z zasadami liturgicznymi uroczystość maryjna powinna być obchodzona w poniedziałek, 4 maja. Na prośbę Konferencji Episkopatu Polski, rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zdecydowała, że uroczystość Królowej Polski w 2020 roku będzie obchodzona w sobotę, 2 maja.

Tego dnia odbędą się liczne Msze Święte, w których modlić się będziemy w parafiach za naszą Ojczyznę. Polecajmy, za przyczyną NMP Królowej Polski, dobremu Bogu tak potrzebną jej pomoc w trudach pandemii koronawirusa, ale też o jedność w życiu społecznym i politycznym naszego kraju. Trwajmy mocni w wierze!

Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce